Nauka dla Społeczeństwa

15.04.2024
PL EN
22.09.2016 aktualizacja 22.09.2016

Zieleń miejska pozwala zaoszczędzić na leczeniu

Dzięki sprzyjającym aktywności fizycznej terenom zielonym ponoszone przez Wielką Brytanię wydatki na publiczną służbę zdrowia są mniejsze o 2,2 miliarda funtów rocznie – informuje pismo "Preventative Medicine”.

Oszczędności związane są z korzystnym dla zdrowia ruchem na świeżym powietrzu. Jak obliczył Mathew White z University of Exeter oraz jego zespół, ponad osiem milionów ludzi co tydzień maszeruje, biega lub jeździ na rowerze na świeżym powietrzu (np. w parkach) co najmniej przez 30 minut dziennie. Wpływ tych ćwiczeń przeliczono następnie na liczbę lat życia skorygowaną jego jakością (QALY), co pozwoliło ocenić korzyści finansowe dla systemu ochrony zdrowia – 2,2 miliarda funtów rocznie.

Dr White podkreśla, że niewiele dotychczas było badań dotyczących finansowej oceny korzyści dla społeczeństw, wynikających z ćwiczeń na wolnym powietrzu. Jak zastrzega, ćwiczenia w parkach to nie jedyna zdrowa forma aktywności, jednak na przykład osoby otyłe mogą się czuć mniej skrępowane, spacerując po parku niż ćwicząc na siłowni. Zaobserwował przy tym pewien trend - osoby o wyższym statusie społeczno–ekonomicznym chętniej ćwiczyły na świeżym powietrzu niż osoby o niższym statusie, choć jeśli już się na to zdecydowały, aktywność w obu grupach była podobna. Nie bez znaczenia jest niski koszt takich ćwiczeń.

Autorzy mają nadzieję, że wyniki ich analiz zachęcą Brytyjczyków do częstszego korzystania z parków, co pozwoli odwrócić niepokojący trend - rosnącą otyłość i związane z nią ogromne koszty zdrowotne (a co za tym idzie - finansowe).

Wyniki wcześniejszych badań wskazują, że parki na terenie miast mają korzystny wpływ na zdrowie psychiczne oraz samopoczucie mieszkańców – zmniejszają na przykład zagrożenie depresją i lękiem, redukują stres – przy czym efekt ten jest trwalszy niż w przypadku szczęśliwych zdarzeń w rodzaju wygranej na loterii czy awansu w pracy. Poza tym tereny zielone są miejscem spotkań okolicznych mieszkańców, schładzają otoczenie, a drzewa wytwarzają korzystny dla zdrowia mikroklimat i tłumią hałas. Nieruchomości wokół parków zyskują na wartości – m.in. dlatego w Nowym Jorku powstał Central Park. (PAP)

pmw/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024