Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.01.2022
PL EN
23.09.2016 aktualizacja 23.09.2016

Zażywanie witaminy D może poprawić metabolizm glukozy

Zażywanie witaminy D może poprawić wrażliwość tkanek na insulinę i w ten sposób zmniejszyć zagrożenie cukrzycą typu 2. – wynika z włoskiego badania prowadzonego na myszach, które przedstawiono na 52. Kongresie Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD).

Odbywał się on w dniach 12-16 września w Monachium.

Naukowcy pod kierunkiem dr Elisy Benetti z Uniwersytetu w Turynie zaobserwowali też, że suplementacja witaminą D zmniejsza nagromadzenie tłuszczu w tkance mięśniowej, co jest dodatkowym dowodem na poprawę metabolizmu.

Jak przypomniała prezentująca w Monachium wyniki dr Elisa Benetti, z dotychczasowych prac wynika, że niedobory witaminy D u ludzi są związane z wyższym ryzykiem różnych schorzeń, w tym z mniejszą wrażliwością tkanek organizmu na insulinę i zachorowaniami na cukrzycę typu 2. Duże niedobory witaminy D powiązano też z ryzykiem zaburzeń czynności mięśni, tzw. miopatii.

Zespół dr Benetti przeprowadził doświadczenie na 40 samcach myszy, które przez cztery miesiące były bądź na standardowej diecie, bądź na diecie bogatej w tłuszcze i cukier. Część gryzoni przez dwa ostatnie miesiące otrzymywała również witaminę D w dawce 7 mikrogramów na 1 kg masy ciała trzy razy w tygodniu. Co tydzień oceniano ilość pokarmu zjedzonego przez myszy oraz ich masę ciała. Na koniec eksperymentu wykonano u nich test tolerancji glukozy i sprawdzono nagromadzenie tłuszczu w mięśniu brzuchatym łydki.

Zgodnie z oczekiwaniami zwierzęta będące na diecie tłustej i bogatej w cukier bardziej przytyły w porównaniu ze zwierzętami na standardowej diecie, miały też wyższe poziomy glukozy we krwi (hiperglikemię) oraz pogorszony metabolizm glukozy (obniżoną tolerancję glukozy). Stwierdzono u nich również gromadzenie się tłuszczu w tkance mięśniowej, w tym trójglicerydów oraz wzrost oporności tkanek na insulinę.

Jednak u zwierząt na diecie tłustej i bogatej w cukier podawanie witaminy D trzy razy w tygodniu przyczyniało się do spadku masy ciała, poprawy tolerancji glukozy, wzrostu wrażliwości tkanek na insulinę, a także odwracało stłuszczenie mięśni. Suplementacja witaminą D przyczyniła się również do obniżenia poziomu tzw. zaawansowanych produktów glikacji (AGE). Są to białka lub tłuszcze z przyłączoną cząsteczką cukru prostego, głównie glukozy. Procesowi glikacji sprzyja wysokie stężenie glukozy we krwi, np. związane ze spożywaniem dużych ilości słodyczy, ze stanem przedcukrzycowym czy cukrzycą typu 2. Z badań wynika, że powstawanie AGE przyspiesza rozwój różnych schorzeń, w tym cukrzycy typu 2., a także jej powikłań.

Zdaniem dr Benetti wyniki te jasno wskazują, że zażywanie witaminy D może redukować negatywne skutki metaboliczne tłustej i bogatej w cukier diety.

Badaczka przypomniała, że prowadzono pewne badania kliniczne u ludzi, które miały pomóc ocenić wpływ zażywania witaminy D na rozwój lub postęp cukrzycy typu 2., jednak dotychczas uzyskane wyniki nie są jednoznaczne. Dlatego konieczne są dalsze prace na ten temat, podsumowała. (PAP)

jjj/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022