Sikorki wybierają na sąsiadów znajomych ze stada

Sikory bogatki osiedlają się wiosną w miejscach, gdzie mogą spotkać członków swojego zimowego stada - zaobserwowali naukowcy z University of Oxford.

Ich badanie wykazało, że pary sikorek osiedlają się na wiosnę w pobliżu znanych sobie ptaków. Okazuje się też, że sikory wyznaczają granice swojego terytorium w taki sposób, aby najbardziej preferowani przez nie "znajomi" byli ich sąsiadami.

Wnioski z badania - opublikowane w magazynie "Ecology Letters" - dają wgląd w zachowania społeczne ptaków i pokazują, jak interakcje społeczne kształtują inne aspekty życia dzikich zwierząt.

"Badanie sikorek to dobry model dla wielu innych gatunków ptaków. Sikorki w dużych stadach szukają w zimie pożywienia, a potem każda para wybiera sobie miejsce do osiedlenia się - mówi główny autor badania dr Josh Firth. - Wygląda na to, że wybierają miejsca tak, aby być blisko swoich współtowarzyszy ze stada. Nie tylko gniazdują niedaleko ptaków, z którymi łączą je najsilniejsze więzy, ale też wyznaczają swoje terytorium tak, by z nimi graniczyć".

Firth przekonuje, że takie zwyczaje mogą mieć wiele zalet. "Wybieranie siedziby w oparciu o powiązania społeczne może dawać sporo korzyści. Na przykład wiemy, że zaznajomione ptaki są bardziej skłonne do wspólnej obrony przed drapieżnikami, a poza tym mniej energii zużywają na rywalizację, jeśli nie muszą przyjmować agresywnej postawy wobec sąsiadów" - uważa badacz. (PAP)

mrt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: nowe rekordy wskaźników zagrożenia dla zdrowia ludzi związane z klimatem

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: Gruźlica najczęstszą przyczyną śmierci z powodu choroby zakaźnej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera