Nauka dla Społeczeństwa

14.08.2022
PL EN
08.09.2016 aktualizacja 08.09.2016

Poród bliźniaków najlepiej w 37. tygodniu ciąży

Najlepszym terminem porodu bliźniaków jest 37. tydzień ciąży, kiedy mniejsze jest ryzyko poronienia lub zgonu dzieci – wykazała metaanaliza 32 badań opublikowana przez „British Medical Journal”.

Ciąże bliźniacze są bardziej zagrożone poważnymi powikłaniami, dlatego nie powinny być zbyt długo utrzymywane, ale też powinny trwać na tyle długo, by płód był jak najlepiej rozwinięty. Według „New Health Advisor” większość bliźniaków przychodzi na świat między 32. i 37. tygodniem. 10 proc. z nich rodzi się przed 32. tygodniem ciąży.

Najczęściej obowiązujące rekomendacje mówią o tym, że w przypadku bliźniaków, które mają wspólne łożysko, poród powinien nastąpić między 34. a 37. tygodniem. Bliźniaki, które mają własne łożysko, powinny przychodzić na świat między 37. a 39. tygodniem ciąży.

Do nieco innych wniosków doprowadziła metaanaliza 32 badań przeprowadzonych w ostatnich 10 latach, jakiej podjął się międzynarodowy zespół specjalistów. Objęto nimi ponad 35,1 tys. porodów bliźniaków, które odbyły się po 34. tygodniu ciąży. Większość z nich (prawie 30 tys.) miało własne łożysko.

Z badań tych wynika, że w przypadku bliźniaków z własnym łożyskiem optymalnym terminem porodu jest 37. tydzień ciąży. Najmniejsze jest wtedy ryzyko zarówno poronienia, jak i zgonu dziecka, licząc do 28. dnia po porodzie. Przeciągnięcie takiej ciąży choćby o jeden tydzień skutkuje większą liczbą poronień (o 8,8 na 1000 urodzeń).

Nie ma danych dotyczących tego, jaki jest optymalny termin porodu ciąży bliźniaczej ze wspólnym łożyskiem. Metaanaliza sugeruje jedynie, że po. 36. tygodniu ciąży większe jest ryzyko poronienia. Jednocześnie autorzy opracowania oceniają, że nie ma podstaw, by rozwiązanie takiej ciąży przyspieszać (przed 36. tygodniem). (PAP)

zbw/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022