Miesiączka i menopauza w późniejszym wieku to większe szanse dożycia 90

Kobiety, u których pierwsza i ostatnia miesiączka występuje w wieku starszym niż przeciętna, mają większe szanse na dożycie dziewięćdziesiątki – wynika z badania naukowców z Kalifornii. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo „Menopause”.

"Kobiety, które zaczęły miesiączkować w wieku 12 lat lub później, a menopauzę – naturalną bądź związaną z operacją - przeszły w wieku 50 lat lub starszym, i były płodne przez ponad 40 lat, mają zwiększone szanse na dożycie dziewięćdziesiątki" – informuje współautor pracy dr Aladdin Shadyab z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (USA).

Jego zespół przeanalizował dane zebrane wśród ponad 16 tys. kobiet po menopauzie, uczestniczek wieloletniego studium pt. Women\'s Health Initiative. Wszystkie urodziły się przed 29 sierpnia 1924 r. Z całej grupy, różnorodnej pod względem rasowym i etnicznym, 55 proc. pań dożyło dziewięćdziesiątki.

Uwzględniając czynniki demograficzne, a także związane ze stylem życia i rozrodczością - naukowcy wyliczyli, że kobiety, które miały co najmniej 12 lat, gdy wystąpiła u nich pierwsza miesiączka (menarche), miały umiarkowanie wyższe szanse dożycia do 90. Panie, które później przeszły menopauzę, również częściej dożywały sędziwego wieku - gdy menopauza wystąpiła w wieku 50-54 lata, ich szanse na dożycie 90 lat były wyższe o 19 proc. niż u pań, u których ostatnia miesiączka pojawiła się przed 40. rokiem życia, a gdy menopauza wystąpiła w wielu 55 lat lub później - o 18 proc.

Szanse na dłuższe życie zwiększały również dłużej zachowane zdolności rozrodcze. Kobiety, których okres reprodukcyjny wyniósł ponad 40 lat, miały o 13 proc. większe prawdopodobieństwo dożycia 90 niż panie, u których okres reprodukcyjny trwał mniej niż 33 lata.

"Nasz zespół wykazał, że kobiety, które zaczęły miesiączkować w późniejszym wieku, były mniej narażone na pewne problemy zdrowotne, takie jak choroba wieńcowa serca. A te, które później przeszły menopauzę, częściej były ogólnie w doskonałym stanie zdrowia, co może potencjalnie stanowić wyjaśnienie dla wyników naszego badania" - komentuje dr Shadyab.

Panie, które później miały menarche i menopauzę, rzadziej też paliły papierosy i cierpiały na cukrzycę. Dr Shadyab przypomina, że palenie może źle wpływać nie tylko na układ krążenia, ale też na czynność jajników i przyczyniać się do wystąpienia menopauzy we wcześniejszym wieku.

Ekspert podkreśla, że potrzeba więcej badań, aby sprawdzić, w jaki sposób styl życia, czynniki genetyczne oraz środowiskowe mogą wpływać na zależność między okresem reprodukcyjnym a długowiecznością u kobiety.

"Nasze badanie to jedynie początek poszukiwania czynników, które mogą pomóc przewidywać szanse kobiety na dożycie sędziwego wieku" – podsumowuje dr Shadyab, którego dziadek dożył 102 lat i zainspirował go do badań nad długowiecznością. (PAP)

jjj/ zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Obecne starsze pokolenie jest znacznie zdrowsze od poprzednich

  • Fot. Adobe Stock

    Chemikalia w tworzywach sztucznych mogą mieć związek z setkami tysięcy zgonów na całym świecie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera