Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Warszawski w gronie ośrodków z doskonałym HR

Komisja Europejska przyznała Uniwersytetowi Warszawskiego logo HR Excellence in Research. Wyróżnienie otrzymują instytucje, które wdrożyły zasady Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych.

Logo takie uzyskało już łącznie 29 polskich instytucji.

Europejska Karta Naukowca i Kodeks Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych to dwa europejskie dokumenty opracowane przez Komisję Europejską. Zawierają one rekomendacje dla państw członkowskich, których celem jest stworzenie atrakcyjnego i otwartego rynku pracy dla naukowców z UE.

W karcie zawarte są prawa i obowiązki pracowników naukowych, ich pracodawców, a także instytucji finansujących badania poprzez przyznawanie grantów. Dotyczą one warunków pracy, rozwoju kariery naukowej, mobilności, opieki naukowej dla młodych. Zalecenia zebrane w kodeksie odnoszą się do zasad rekrutacji. Mają one sprawić, aby zasady te były otwarte dla wszystkich, transparentne i porównywalne na poziomie międzynarodowym.

Instytucje, które dostosowały swoje wewnętrzne przepisy i procedury do zaleceń zawartych w europejskich dokumentach, otrzymują od Komisji Europejskiej logo "HR Excellence in Research". Jest ono przyznawane ramach strategii Human Resources Strategy for Researchers, nakierowanej na zwiększanie atrakcyjności warunków pracy naukowców w UE. Logo jest potwierdzeniem, że uczelnia, instytucja badawcza czy przedsiębiorstwo oferuje przyjazne środowisko pracy naukowej, a obowiązujące w niej zasady rekrutacji są w pełni transparentne.

Na stronie UW poinformowano, że proces wprowadzania zasad Karty i Kodeksu na Uniwersytecie trwał dwa lata. W lipcu 2014 roku prof. Marcin Pałys, rektor UW powołał Komisję ds. Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Miesiąc później podpisał "Deklarację poparcia dla stosowania zasad Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników". Komisja uczelniana przeanalizowała uniwersyteckie przepisy i wewnętrzne procedury pod kątem ich zgodności z zaleceniami zawartymi w europejskich dokumentach. Razem z Pracownią Ewaluacji Jakości Kształcenia UW przeprowadziła także ankietę wśród pracowników i doktorantów, której celem była ocena stosowania na UW postanowień zawartych w karcie oraz kodeksie. Na podstawie analizy przepisów i procedur oraz wyników ankiety przygotowano plan działania, który szczegółowo omawia zmiany, jakie należy wprowadzić, aby uczelnia spełniała wszystkie standardy europejskie, zawarte w karcie i kodeksie.

Od początku czerwca na liście instytucji z logo HR Excellence in Research zagęściło się od polskich ośrodków - wyróżnienie uzyskało oprócz UW osiem instytucji: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Włókiennictwa, Instytut Matematyczny PAN, Instytut Geofizyki PAN, Instytut Badań Literackich PAN, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Pełna lista instytucji z tym logo znajduje się na stronie Euraxess. 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera