
Mający ponad 2 tys. lat zabytek zdobiony reliefem, skradziony w latach 90. z Egiptu, odzyskali w Paryżu przedstawiciele egipskiej ambasady - poinformowało w przesłanym komunikacie Ministerstwo Starożytności Egiptu.
Przedstawiciele resortu starożytności monitorują za pośrednictwem internetu listy zabytków, które wystawiane są na światowych aukcjach. W ten sposób udało się w zeszłym tygodniu namierzyć skradziony relief z czasów panowania faraona Nektanebo II (360-343 lat p.n.e.) z XXX dynastii egipskiej. Jest to wapienna płyta, zdobiona przedstawieniem lwiogłowej bogini Sachmet z dyskiem słonecznym na głowie i kartuszem (ozdobną ramką) z imieniem władcy. Relief miał zostać sprzedany na aukcji w jednym z paryskich domów aukcyjnych.
Jak poinformował przedstawiciel Ministerstwa Starożytności, Shaaban Abdel Gawad, zabytek został skradziony w latach 90. ubiegłego wieku z terenu świątyni, która znajduje się na nekropolii w Sakkarze w północnym Egipcie.
Dom aukcyjny wycofał zabytek ze sprzedaży i przekazał go w minionym tygodniu egipskim dyplomatom w Paryżu. Gawad dodał, że po powrocie do Egiptu zabytek poddany będzie niezbędnym zabiegom konserwatorskim, po czym czasowo trafi na ekspozycję do Muzeum Egipskiego w Kairze. Później planowane jest umieszczenie reliefu w jego oryginalnym miejscu - na terenie świątyni w Sakkarze.
Od 2015 roku Ministerstwo Starożytności Egiptu odzyskało z różnych krajów ponad 400 nielegalnie wywiezionych zabytków. (PAP)
szz/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.