Dwie komórki wystarczą do podejmowania decyzji

Ślimaki potrafią podejmować skomplikowane decyzje, korzystając tylko z dwóch komórek nerwowych mózgu – informuje pismo „Nature Communications".

Naukowcy z University of Sussex wykazali, że jedna komórka zawiadamia ślimaka iż jest głodny, natomiast druga informuje, czy dostępne jest pożywienie. Jeśli pokarmu nie ma, pierwsza komórka wyłacza się, co pozwla zaoszczędzić energię.

Podczas eksperymentów zastosowano elektrody rejestrujące aktywność mózgu poszukującego sałaty mięczaka.

Jak powiedział BBC kierujący badaniami prof. George Kemenes, odkrycie może pomóc inżynierom w konstruowaniu sprawniej działających „mózgów” dla robotów, opartych na możliwie niewielkiej liczbie części składowych ale zdolnych do optymalizacji decyzji. (PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera