Uczelnie i instytucje

Kielecki uniwersytet będzie współpracował z uczelnią z Pekinu

Wymiana studentów, doktorantów i pracowników naukowych oraz promowanie początkujących designerów - to główne założenia umowy o współpracy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach z Pekińskim Instytutem Technologii Mody.

Pekiński Instytut Technologii Mody (Bejijng Institute of Fashion Technology) to jedyna chińska uczelnia zajmująca się wyłącznie modą. Z kolei Instytut Sztuk Pięknych na kieleckim uniwersytecie pracuje w obszarze designu obrazu i designu produktu, rozwijając m.in. tematy z pogranicza mody.

Nawiązanie współpracy pomiędzy uczelniami to efekt ubiegłorocznej wizyty w Chinach kieleckich samorządowców i przedsiębiorców.

Okazją do sfinalizowania umowy był udział chińskich studentów w zakończonej w sobotę w Kieleckim Centrum Kultury XVIII edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody „Off Fashion”, w którym laury zdobyli też Chińczycy. Specjaliści z Pekinu zapowiedzieli swój cykliczny udział w jury „Off Fashion”. Kieleccy studenci będą mieli natomiast możliwość udziału w konkursach mody w Pekinie.

Współpraca uniwersytetów ma dotyczyć: podejmowania wspólnych działań i wymiany doświadczeń w obszarze mody i designu, organizowania wymian studenckich i kadry naukowej oraz ufundowania wzajemnych stypendiów dla studentów, a także wspierania i promowania początkujących polskich i chińskich projektantów oraz marek.

Jak podkreślił rektor UJK, prof. Jacek Semaniak, umowa ta ma duże szanse realizacji już od nowego roku akademickiego. W jego opinii Kielce mogą wiele zaoferować nie tylko w związku z współpracą między dwoma uniwersytetami, ale też ze względu na rozwój wzornictwa w mieście.

Przypomniał, że samorząd Kielc od kilku lat rozwija działalność w zakresie wzornictwa – na Wzgórzu Zamkowym działa Instytut Designu, przy Kieleckim Parku Technologicznym - Centrum Fashion Design, a renomę zyskał organizowany od 2007 r. konkurs „Off Fashion”.

Jak wyjaśniała prorektor pekińskiej uczelni Liao Quing, celem działalności uczelni jest dążenie do tego, by projektowanie trafiało do produkcji, a także rozwijanie technologii produkcji w rynku mody. „Każdy kierunek naszej uczelni, niezależnie od tego, czy jest bezpośrednio związany z modą, jakoś się z nią wiąże – tak jest przykładowo w przypadku ekonomii” – dodała.

Pekiński Instytut Technologii Mody jest kolejną uczelnią z Państwa Środka, która będzie współpracowała z UJK. W maju w Kielcach gościła delegacja z Tianjin Polytechnic University. Chińczycy są zainteresowani wymianą studentów na kierunkach przyrodniczych. W Tianjin już uczy się troje studentów z Kielc.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. Prowadzi zajęcia na 41 kierunkach studiów, dla ponad 12 tys. osób.

PAP – Nauka w Polsce

ban/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera