Olsztyn/ Na uniwersytecie powstanie Centrum Symulacji Medycznych

W ciągu roku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie powstanie Centrum Symulacji Medycznych. Umożliwi to przyszłym lekarzom przećwiczenie umiejętności w praktyce - na fantomach i symulatorach imitujących prawdziwe sytuacje medyczne.

Olsztyńska uczelnia - jak poinformowało jej biuro prasowe - podpisała umowę na budowę Centrum Symulacji Medycznych na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Za 9 mln zł zbuduje je firma Skanska. Prace mają rozpocząć się w najbliższych tygodniach i zakończą w czerwcu 2017 r.

Dzięki tej inwestycji możliwe będzie nowoczesne kształcenie studentów wydziału nauk medycznych UWM. Przed swoim pierwszym kontaktem z prawdziwym pacjentem będą oni mogli przećwiczyć wszystkie czynności medyczne na fantomach i symulatorach, odtwarzających sytuacje i warunki zbliżone do realnych.

Projekt przewiduje utworzenie pomieszczeń dydaktycznych symulujących szpitalny oddział ratunkowy, blok operacyjny, salę intensywnej terapii, porodową i pielęgniarską, wnętrze karetki ratunkowej czy pracownię umiejętności chirurgicznych.

Inwestycja obejmuje remont i adaptację XIX-wiecznego budynku, którego część zajmuje istniejący od 2014 r. Zakład Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Obok tego obiektu powstanie - połączony z nim - nowy trzykondygnacyjny budynek z salami dydaktycznymi i pomieszczeniami administracyjnymi. Budowa ma być prowadzona tak, by nie zakłócić pracy szpitala uniwersyteckiego.

Centra symulacji medycznych istnieją lub są obecnie tworzone na wielu uczelniach medycznych w Polsce; największe z nich działa od 2012 r. w Katowicach.

PAP - Nauka w Polsce

mbo/ akw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera