W niedzielę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bałtyckiego Morświna

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Międzynarodowy Dzień Bałtyckiego Morświna to okazja, aby przypomnieć sobie o morświnach - krytycznie zagrożonych krewniakach delfina, zamieszkujących Bałtyk. Obchody tego dnia przypadają na niedzielę 15 maja - przypomina WWF Polska.

Szacuje się, że w Bałtyku żyje 450 waleni - tak mała ich liczba oznacza dla nich skrajne zagrożenie wyginięciem. Szansę na ocalenie bałtyckiej populacji daje program ochrony tego gatunku, przyjęty w listopadzie 2015 r. przez Ministerstwo Środowiska. "Trzeba jednak zadbać, by został wdrożony" - zaznacza organizacja ekologiczna WWF Polska w materiale przesłanym PAP.

O potrzebie ochrony bałtyckiej przyrody ma przypominać ruchome święto morświna, ustanowione na trzecią niedzielę maja.

Obchody tego dnia zaplanowano pod jedynym w Polsce pomnikiem morświna, na Skwerze Kościuszki w Gdyni. W godzinach 10.00-17.00 zostanie tam zorganizowany specjalny punkt informacyjno-edukacyjny, zlokalizowany naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego.

Specjaliści ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego będą tam przybliżać informacje na gatunku i odpowiadać na pytania zainteresowanych. To okazja, by dowiedzieć się czegoś na temat życia morświnów, dotyczących ich zagrożeń i problemów. Można się też będzie dowiedzieć, jak chronić ten krytycznie zagrożony gatunek walenia.

Eksperci opowiedzą również o metodach badań morświnów. O morświnach opowiedzą również wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF.

Na niedzielę zaplanowano też przemarsz i wspólną kąpiel morsów. Entuzjaści kąpieli w zimnej wodzie wyruszą o godz. 13.00 spod pomnika morświna w stronę plaży miejskiej w Gdyni. Do morsów może dołączyć każdy, kto chce zamanifestować zainteresowanie morświnami. "Zachęcamy do wejścia do wody. Temperatura Bałtyku w tym czasie powinna wahać się w okolicach 14 st. C. Wspólna kąpiel morsów ma pokazać również symboliczną dbałość o Bałtyk, który jest wspólnym dobrem, zarówno ludzi, a także naszych morskich przyjaciół - morświnów" - informuje WWF.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • dr Tomasz Włodarski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Fot. archiwum własne.

    Ekspert: AlphaFold nie zabierze pracy biologom

  • Fot. Adobe Stock

    Skąd zanieczyszczenia powietrza? Sporo pyłu niesie dym z domów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera