Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
13.05.2016 aktualizacja 13.05.2016

Wirtualny spacer po grodziskach Kotliny Chodelskiej

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

W internecie działalność zainaugurowało "Wirtualne Muzeum Chodlika". Platforma umożliwia odbycie "spaceru" po wszystkich znanych średniowiecznych grodziskach Kotliny Chodelskiej (woj. lubelskie).

"Wirtualny spacer wzbogacony jest materiałami multimedialnymi. Wędrując po Kotlinie Chodelskiej możemy otwierać poszczególne tablice informacyjne, gdzie znajdziemy szereg informacji o dziedzictwie kulturowym regionu, zabytkach, grodziskach i pracy archeologów, a także galerie odkrytych tu zabytków" - wyjaśnia PAP jeden z inicjatorów przedsięwzięcia, Łukasz Miechowicz z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

Pomysł archeologów na stworzenie nietypowego "muzeum" narodził się przeszło rok temu podczas wykopalisk prowadzonych w Chodliku. Naukowcy chcieli przybliżyć wszystkim zainteresowanym wyniki badań archeologicznych prowadzonych od przeszło stu lat na obszarze Kotliny Chodelskiej.

"Postanowiliśmy go zrealizować poprzez wirtualny spacer po dziedzictwie kulturowym regionu" - dodaje Miechowicz.

Każdy, kto wejdzie na stronę "Wirtualnego Muzeum w Chodliku", ma możliwość odbycia opartego na panoramach sferycznych wirtualnego spaceru po grodziskach Kotliny Chodelskiej: Chodliku, Żmijowiskach – gdzie znajduje się obecnie skansen archeologiczny i siedziba Grodziska Żmijowiska - oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Kłodnicy oraz po Podgórzu.

"Dodatkowo pokazaliśmy kolejne stanowiska archeologiczne, które badamy, czyli wczesnośredniowieczny wał podłużny schowany w chodlikowskim lesie oraz cmentarzysko kurhanowe" - dodaje badacz.

W zamyśle inicjatorów strona ma stanowić łatwo przystępne kompendium wiedzy na temat archeologii regionu. Adresatem treści są zarówno mieszkańców Kotliny Chodelskiej, którzy w ten sposób mogą poszerzyć swoją wiedzę o miejscu, w którym mieszkają, jak również osoby z dalszych okolic - ma być to zachęta do odwiedzenia tych terenów.

Do stworzenia "muzeum" wykorzystano zarówno materiały archiwalne z badań archeologicznych prowadzonych w grodzisku w Chodliku w latach 1952-1974 oraz 2001-2002, jak też najnowsze dane z badań nieinwazyjnych i prac dokumentacyjnych wykonywanych na terenie grodziska od 2013 r. Naukowcy opracowali też modele 3D, plastyczne rekonstrukcje i wizualizacje grodziska oraz różnych aspektów kultury materialnej i duchowej wczesnośredniowiecznych Słowian. "Oczywiście na podstawie wyników badań naukowych!" - zaznaczają badacze.

W ramach przedsięwzięcia powstał również film prezentujący wyniki badań naukowych prowadzonych w regionie, udostępniony na portalu YouTube.  

Projekt został zrealizowany z ramienia warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, dzięki środkom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z puli na upowszechnianie nauki. Witryna będzie dalej rozwijana i uzupełniana o najnowsze technologie, m.in. o wirtualne spacery oparte na filmie sferycznym. Partnerami inicjatywy jest Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym oraz Gmina Karczmiska.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024