Chińscy archeolodzy zbadają szczątki księcia Liu He sprzed ponad 2000 lat

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy w Chinach zamierzają zbadać DNA arystokraty - księcia Liu He - z czasów Zachodniej Dynastii Han (206 r. p.n.e. – 9 r. n.e.) – informuje serwis internetowy Xinhuanet.

Grobowiec ze szczątkami Liu He, zmarłego w 59 r. p.n.e. wnuka cesarza Wudi panującego w latach 141-87 p.n.e., znajduje się na stanowisku w mieście Nanchang – stolicy prowincji Jianagxi we wschodniej części Chin.

Zespół ośmiu grobowców członków arystokratycznej rodziny z czasów Zachodniej Dynastii Han został odkryty w 2011 roku i od tego czasu jest badany przez naukowców z Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych w Pekinie.

Jak się okazało, grobowce zawierają szczątki Liu He, który sam został cesarzem Chin w 74 r. p.n.e., a także jego małżonki oraz prawdopodobnie jego dzieci i innych członków rodziny.

Liu He panował jako cesarz tylko przez 27 dni, po czym w wyniku intryg dworskich został odsunięty od władzy. Kolejny cesarz Xuandi, panujący w latach 74-49 p.n.e. obdarował Liu He w 63 r p.n.e tytułem markiza Haihun wraz z apanażem, którym ten cieszył się do swojej śmierci.

Kilka miesięcy temu archeolodzy zbadali komorę grobową w miejscu pochówku Liu He, odkrywając dwie trumny, zewnętrzną i wewnętrzną, oraz osobiste pieczęcie Liu He i inne artefakty potwierdzające jego tożsamość.

Po szczegółowym zbadaniu pozostałości wewnętrznej trumny odkryto mocno uszkodzone szczątki Liu He, fragmenty kości oraz zęby.

Jak poinformował Li Cunxin z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (CANS), ciała zmarłych arystokratów w czasach Zachodniej Dynastii Han były zwykle starannie przygotowywane do pochówku z zastosowaniem wyszukanych technik balsamowania zwłok.

Odkrycie w 1970 r. doskonale zachowanego ciała kobiety w arystokratycznym grobie z I w. p.n.e. na stanowisku Mawangdui koło miasta Changsha, stolicy prowincji Hunan, dowodzi bardzo wysokich umiejętności w zakresie balsamowania ciał zmarłych w tym okresie.

Według naukowców ciało Liu He było z pewnością także przygotowane do pochówku w ten sposób, ale późniejsze wydarzenia – trzęsienia ziemi oraz nasiąknięcie grobowca wodą z pobliskiego jeziora Poyang doprowadziły do rozpadu szczątków markiza Haihun.

Naukowcy z Instytutu Archeologii CANS rozpoczęli szczegółowe badania zębów z trumny Liu He w celu przeprowadzenia analizy DNA zmarłego.

Próbki szczątków będą pobrane przez naukowców także z pozostałych grobowców w celu ustalenia ewentualnego pokrewieństwa pochowanych osób z Liu He.

Kompleks grobowców w Nanchang jest najlepiej zachowanym i nieobrabowanym zespołem grobowym z czasów Zachodniej Dynastii Han, jaki został dotychczas odkryty w Chinach. (PAP)

jot/ mrt/

http://news.xinhuanet.com/english/2016-05/06/c_135339992.htm

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 02.07.2025.  EPA/SALVATORE DI NOLFI

    Eksperci: upały sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów

  • Zdjęcie pozostałości po supernowej SNR 0509-67.5 uzyskane przy pomocy Bardzo Dużego Teleskopu (VLT). Źródło: ESO/P. Das et al., gwiazdy tła z Teleskopu Hubble’a: K. Noll et al.

    Znaleziono pozostałość po supernowej z podwójną detonacją

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera