Dziesięć polskich zespołów w zawodach Aventics Pneumobil

Źródło: http://en.pneumobil.hu/
Źródło: http://en.pneumobil.hu/

Dziesięć studenckich drużyn z Polski weźmie udział w Międzynarodowych Zawodach Aventics Pneumobil, które między 5 a 7 maja odbędą się w węgierskim Eger. Zawody mają promować alternatywne źródła energii.

W dziewiątej edycji International Aventics Pneumobile Competition 2016 wystartuje 55 zespołów z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Czech, Rumunii oraz Węgier. Od 5 do 7 maja studenckie zespoły będą prezentowały możliwości swoich ekologicznych pojazdów.

W zawodach wezmą udział dwie drużyny z Politechniki Wrocławskiej: Hydro+ Senior oraz Hydro+. Politechnikę Śląską w Gliwicach będzie reprezentował zespół PIKIOT. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie wysyła na zawody drużynę KBM Polska, a Politechnika Warszawska AriaTeam. Aż trzy zespoły pojadą na zawody z Gdańska. Wszystkie trzy: Torpedo, KNKP PG i PG Power pochodzą z Politechniki Gdańskiej. Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży będzie reprezentował zespół PUMP.IT. Politechnika Białostocka po raz drugi na zawody wysyła zespół Mechatronix.

Pojazd Pneumobil Hornet - studentów Politechniki Białostockiej - nie produkuje spalin, a w czasie jazdy można usłyszeć tylko dźwięk rozprężającego się powietrza. Zamiast stacji paliw potrzebuje jedynie sprężarki. Nad projektem pracowali członkowie Koła Naukowego Mechatronix: Michał Jaźwiński, Szymon Mielech, Sylwia Michnowicz, Sebastian Uszyński, Krzysztof Popławski oraz Andrzej Kierdelewicz. Opiekunem zespołu jest dr inż. Leszek Ambroziak.

Zeszłoroczne doświadczenia doprowadziły do zmiany koncepcji białostockiego pojazdu. Nowy pneumobil, w odróżnieniu od poprzedniego, ma lekką, aluminiową ramę nośną. Konstruktorzy pojazdu wyposażyli go m.in. w elektroniczne sterowanie poziomem ciśnienia w układzie pneumatycznym. Dodatkowo w pneumobilu można znaleźć kierownicę z dużym - siedmiocalowym, dotykowym wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. To na nim kierowca odczyta najważniejsze parametry pojazdu.

Jak informuje Politechnika Białostocka, zawody składają się z trzech głównych części. Pierwsza konkurencja dotyczy stworzenia dokumentacji technicznej, w drugiej zawodnicy mają przygotować film promujący przygotowany pojazd. W trzeciej na uczestników czeka test długodystansowy, slalom oraz wyścig pojazdów.

Szczegółowe informacje na temat zawodów są dostępne na stronie: http://en.pneumobil.hu/

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Konferencja "Sztuczna inteligencja w metrologii" w Kielcach, 13 bm. (ad) PAP/Piotr Polak

    Prezes GUM: sztuczna inteligencja zmienia oblicze metrologii

  • Fot. materiały prasowe CBK PAN

    Polscy naukowcy przetestują kosmiczną koparkę w warunkach imitujących te na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera