Uczelnie i instytucje

Prof. Maciej Chorowski nowym szefem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (L) i nowy szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski (P) podczas konferencji prasowej w Warszawie. Fot. PAP/ Marcin Obara 08.04.2016
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (L) i nowy szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski (P) podczas konferencji prasowej w Warszawie. Fot. PAP/ Marcin Obara 08.04.2016

Miarą sukcesu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) będzie to, czy prace badawczo-rozwojowe, na które przeznaczane są środki, spowodują istotny wzrost kapitalizacji polskiej gospodarki – ocenia nowy dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski.

O tym, że został on nowym szefem instytucji, poinformowano w piątek na konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie.

"To, co powinno zostać w chwili obecnej podkreślone i wzmocnione, to komercjalizacja" – mówił prof. Maciej Chorowski z Politechniki Wrocławskiej. W jego ocenie, z sukcesem będziemy mieli do czynienia nie wtedy, gdy dokładnie rozliczymy projekt, ale gdy uda się skutecznie go skapitalizować. "Jeżeli miałbym podać pojedynczy parametr, którym chcielibyśmy - w uzgodnieniu z panem premierem - mierzyć skuteczność środków przeznaczanych na prace badawczo-rozwojowe, których celem jest wdrożenie - to chcielibyśmy, aby one powodowały istotny wzrost kapitalizacji polskiej gospodarki" - podkreślił nowy dyrektor NCBR.

Obecny na piątkowej konferencji minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przypomniał, że w poprzednich latach Polska wydała na rozwój innowacyjności wiele miliardów złotych i w tym samym czasie w rankingu innowacyjności spadliśmy jako kraj do najniższej kategorii w Europie. Dlatego kluczowym elementem Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (tzw. planu Morawieckiego) jest przekształcenie polskiej gospodarki z imitacyjnej do innowacyjnej.

"Zadaniem i największym wyzwaniem zarówno dla NCBR, jak i dla ministerstwa nauki, a przede wszystkim dla samych uczonych i przedsiębiorców, będzie zbudowanie pomostu między nauką a biznesem, który pozwoli nam przekroczyć tę +dolinę śmierci+, jaka rozciąga się między badaniami a wdrożeniami" – mówił minister.

W jego ocenie NCBR jest jedną z najważniejszych instytucji, która będzie odgrywać rolę w tym procesie.

Jak wyjaśnił Gowin, elementem planu Morawieckiego będzie wskazanie tych obszarów gospodarki, które mają największy potencjał rozwojowy. „Rolą NCBR, kierowanego przez prof. Chorowskiego, będzie z kolei skierowanie odpowiedniego strumienia środków na obszary badań, które będą skorelowane z tymi priorytetowymi obszarami gospodarczymi” – powiedział.

„Jestem przekonany, że dzięki działalności NCBR pod nowym kierownictwem, a przede wszystkim dzięki wpisaniu go w przemyślaną świadomą zaplanowaną politykę przemysłową, ta +dolina śmierci+ przestanie straszyć polskich naukowców i polskich przedsiębiorców” – ocenił Gowin.

Prof. dr hab. inż. Maciej Chorowski jest dziekanem Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej oraz prezesem Wrocławskiego Parku Technologicznego. W 1990 r. obronił na tym wydziale doktorat z zakresu fizyki technicznej. Dziewięć lat później uzyskał habilitację za rozprawę w zakresie chłodnictwa i kriotechniki.

Prof. Chorowski uczestniczył w pracach badawczo-rozwojowych w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, a następnie w projektowaniu Wielkiego Zderzacza Hadronów (and. LHC) - największego na świecie akceleratora cząsteczek. Chorowski jest reprezentantem polskiego przemysłu w CERN (ang. Industrial Liaison Officer) oraz inicjatorem transferu technologii wykonywania elementów detektorów gazowych z CERN do przemysłu polskiego. Dorobek naukowy profesora to ponad 90 prac opublikowanych z dziedziny kriogeniki, nadprzewodnictwa stosowanego i nowych technologii w energetyce.

Nowy dyrektor został wyłoniony w drodze konkursu na podstawie ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz rozporządzenia ministra nauki z 29 września 2010 r. w sprawie konkursów na stanowiska Dyrektora i zastępcy Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Od 1 stycznia 2011 r. funkcję dyrektora NCBR pełnił prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski. W styczniu 2016 r. złożył on jednak rezygnację. Do czasu wyboru jego następcy kierowanie NCBR minister nauki powierzył dotychczasowemu zastępcy dyrektora, prof. Jerzemu Kątckiemu.

PAP - Nauka w Polsce

jjj/ zan/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera