Nauka dla Społeczeństwa

04.10.2023
PL EN
02.04.2016 aktualizacja 02.04.2016

Poziom mórz może wzrosnąć dwa razy bardziej, niż sądzono

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Poziom wód na świecie w najbliższych stu latach może wzrosnąć nawet o ponad metr - dwa razy więcej, niż wynika z oszacowań ekspertów Intergovernmental Panel on Climate Change. Wnioski z nowych badań przedstawiono w "Nature".

Do 2100 r. topniejący lód Antarktydy może sprawić, że poziom mórz wzrośnie o ponad metr; do roku 2500 może to być nawet ponad 15 m, o ile emisje gazów cieplarnianych do atmosfery utrzymają się na obecnym poziomie - szacują autorzy badania.

W tym najczarniejszym scenariuszu głównym czynnikiem decydującym o topnieniu lodu będzie ocieplenie się atmosfery, a nie nagrzewanie się wód oceanów - podkreśla klimatolog Robert DeConto z University of Massachusetts Amherst i David Pollard z Pennsylvania State University.

"To może oznaczać nieszczęście dla wielu nisko położonych miast. Np. w kolejnym stuleciu Boston może czekać wzrost poziomu morza o ponad 1,5 m. Dobra wiadomość jest taka, że agresywna redukcja emisji ograniczy ryzyko topnienia największych lodowców Antarktydy" - mówi DeConto.

Doprecyzowując prognozy, naukowcy uwzględnili mechanizmy nie uwzględniane w dotychczasowych modelach.

W swoich pracach DeConto i Pollard wykorzystali też rekonstrukcje wzrostu poziomu mórz w okresie ostatnich ociepleń, m.in. w poprzednim okresie interglacjalnym (ok. 125 tys. lat temu) i wcześniejszych, jak np. w pliocenie, ok. 3 mln lat temu. Poziom mórz sięgał wówczas od kilku, do 20 m powyżej obecnego poziomu.

Naukowcy wskazują, że lodowiec Antarktydy jest bardzo wrażliwy na ocieplenie się klimatu.

"Zatem w czasach, kiedy średnie globalne temperatury były tylko nieznacznie wyższe, niż dziś" - mówi DeConto - "poziom mórz był o wiele wyższy. Topnienie mniejszego lodowca Grenlandii może tłumaczyć zaledwie ułamek tego wzrostu poziomu morza, którego większość musiało być wywołane topnieniem lodowca Antarktydy".

Autorzy badania dodają, że jeśli rozpuszczą się ogromne ilości wody, wpłynie to na "pamięć termalną" oceanu. Długi czas (nawet tysiące lat po ustaniu emisji gazów cieplarnianych) będzie ona przeciwdziałała odbudowie lodowca. (PAP)

zan/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023