Nauka dla Społeczeństwa

01.12.2023
PL EN
12.03.2016 aktualizacja 12.03.2016

Katowice/ Wyobraźnia i orientacja w przestrzeni tematami przewodnimi Tygodnia Mózgu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wyobraźnia i orientacja w przestrzeni - to tematy przewodnie tegorocznej edycji Światowego Tygodnia Mózgu, który organizuje Uniwersytet Śląski w Katowicach. Uczestnicy wykładów i warsztatów będą m.in. mogli wziąć udział w badaniach EEG.

Wykłady i warsztaty organizowane w ramach Światowego Tygodnia Mózgu 2016 odbędą się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA) w Katowicach.

Wydarzenie, jak poinformowali na piątkowym briefingu wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego, ma na celu promowanie wiedzy z zakresu neurobiologii, kognitywistyki i psychologii. Spotkania, jak dodali, adresowane są w szczególności do studentów, uczniów oraz osób, które interesują się "możliwościami i ograniczeniami ludzkiego mózgu".

"Tematami przewodnimi tegorocznej edycji Światowego Dnia Mózgu są wyobraźnia przestrzenna oraz orientacja w przestrzeni. Z jednej strony będzie sporo na temat naszej wyobraźni i działania w przestrzeni, z drugiej wiedza z zakresu neurobiologii - czyli tego co się dzieje w mózgu bezpośrednio na poziomie komórkowym" - powiedział Jacek Francikowski z wydziału biologii i ochrony środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

Zajęcia, oprócz naukowców Uniwersytetu Śląskiego poprowadzą również eksperci z Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warszawskiego, a także specjaliści CINiBA. Odpowiedzą m.in. na pytania: "W jaki sposób mózg tworzy mapy pamięci przestrzennej?", "Co mózg niemowlaka wie o świecie i jak to badać?". Naukowcy opowiedzą też "o różnych metodach wizualizacji tego, co dzieje się w mózgu". "Będziemy też mówić o postrzeganiu przez nasze mózgi, nasze umysły - nauki oraz działań naukowych" - dodał Francikowski.

W czasie warsztatów będzie można również zaprogramować robota (symulować zachowanie bezkręgowców) oraz wziąć udział w badaniach EEG (elektroencefalografii). "W przypadku badań EEG będzie można podglądać mózg w czasie jego pracy. W pokazach z wykorzystaniem EEG, czyli jednej z najstarszych metod obserwowania mózgu, będą mogli wziąć udział uczestnicy warsztatów. Sprawdzą to sami na sobie" - powiedział Francikowski.

"Obecnie chcemy jak najwięcej wiedzieć o tym - jak zachować swój mózg w dobrej sprawności przez jak najdłuższy czas. Z badań wynika, że mózgowi szkodzą rozmaite używki. Po drugie, trzeba też wiedzieć, że mózg podkręcany, zmuszany do nadmiernej pracy przez farmakologiczną stymulację również się w pewnym momencie +zbuntuje+" - powiedział fizjolog z katowickiej uczelni dr Andrzej Kędziorski.

Fizjolog dodał, że "mózgowi na pewno pomaga aktywność fizyczna, aktywność ruchowa, która sprzyja przede wszystkim dotlenieniu, lepszemu ukrwieniu tego organu". "Na pewno sprzyjają mu rozmaite ćwiczenia, czy podejmowanie nowych nieszablonowych wyzwań, dlatego, że mózg tworzy neuronalne nowe połączenia - tylko przy nowych zadaniach. Zachęcam więc do znalezienia sobie takiej formy aktywności, która wymaga różnych umiejętności ruchowych - włączonych w jakąś sekwencję. Mogą to być na przykład taniec, choreografia" - powiedział Kędziorski.

Uniwersytet Śląski już po raz siódmy organizuje obchody Światowego Tygodnia Mózgu. Potrwają od poniedziałku do 18 marca.

Tydzień Mózgu 2016 organizowany jest przez studentów, doktorantów, pracowników Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe we współpracy ze specjalistami informacji naukowej CINiBA.

PAP - Nauka w Polsce

ktp/ pz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023