Nauka dla Społeczeństwa

26.09.2023
PL EN
03.03.2016 aktualizacja 03.03.2016

Światowy Tydzień Mózgu już wkrótce w kilku polskich miastach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Czy przestępstwo tkwi w mózgu? Dlaczego człowiek myśli? Jak mózg leczy złamania? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają uczestnicy spotkań zorganizowanych przez polskie instytucje naukowe z okazji Światowego Tygodnia Mózgu. Odbędzie się on między 14 a 20 marca w kilku polskich miastach.

Obchodzony w wielu krajach świata Światowy Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week) ma popularyzować wiedzę o mózgu i układzie nerwowym. W Polsce na najwięcej atrakcji w ramach „Tygodnia Mózgu” mogą liczyć mieszkańcy m.in. Trójmiasta, Lublina, Szczecina, Krakowa, Wrocławia, Warszawy czy Poznania.

Tegoroczny Tydzień Mózgu w Warszawie odbędzie się między 14 a 20 marca pod hasłem “Mózgi – mózgom”. Uczestnicy wydarzenia wysłuchają wykładów specjalistów, wezmą udział m.in. w Jarmarku Neuro-Naukowym, interaktywnej sesji naukowej "Zrób to sam: jak możesz sam pomóc swojemu mózgowi" oraz warsztatach naukowo-teatralnych “Neuro-Teatr”. Tydzień Mózgu organizują: Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego we współpracy z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Poza Tygodniem Mózgu w Warszawie odbędzie się też Dzień Mózgu, który 12 marca organizują Koło Neuronauk na Uniwersytecie SWPS oraz Fundacja Mózg. W siedzibie Uniwersytetu SWPS dr Mateusz Gola opowie o tym, czy od seksu można się uzależnić, czyli jakie są neuronalne mechanizmy nałogów; dr Rafał Czajkowski wyjaśni, jak się nie zgubić, czyli jak mózg tworzy mapy przestrzeni; prof. Piotr Durka wytłumaczy działanie interfejsów mózg-komputer i technologii asystujących.

W Krakowie między 14 a 20 marca, codziennie o godz. 17.00 będzie można wysłuchać wykładów pod wspólnym hasłem: “Najnowsze osiągnięcia w badaniach mózgu”. Tygodniowy cykl wykładów rozpocznie wystąpienie prof. Bogusławy Budziszewskiej pt. "Stres a depresja". Całość zakończy prof. Jerzy Vetulani, który wygłosi prelekcję pt. “Kiedy emocje kłócą się z rozsądkiem. Eutanazja, eugenika, poligamia”. Wykłady będą odbywały się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak mózg leczy złamania? Jak dieta i alkohol wpływają na pracę mózgu i układu rozrodczego? Czy przez żołądek rzeczywiście można zdobyć czyjeś serce? Odpowiedzi m.in. na takie pytania poznają uczestnicy Światowego Tygodnia Mózgu w Poznaniu. Odbędzie się on między 14 a 18 marca w poznańskim Ośrodku Nauki Polskiej Akademii Nauk. Spotkania organizują: Oddział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN oraz Instytut Genetyki Człowieka PAN, we współpracy z poznańskimi uczelniami.

Ponad 14 wykładów i 130 warsztatów czeka na mieszkańców Trójmiasta, w którym 18 i 19 marca - już po raz szósty - odbędą się Dni Mózgu. Ich uczestnicy dowiedzą się m.in. czy możliwy jest przeszczep głowy; jak dopalacze działają na nasz mózg; dlaczego zakochani mężczyźni stają się pantoflarzami; jak sprawdzić, czy ktoś nas kocha, czy tylko udaje; czy przestępstwo tkwi w mózgu; dlaczego mężczyźni częściej popełniają przestępstwa niż kobiety? Wśród organizatorów wydarzenia znalazły się m.in. Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Katedra Fizjologii Zwierząt i Człowieka UG, Koło Naukowe Homunculus oraz Koło Naukowe “Edukacja de novo”.

Między 10 a 18 marca odbędzie się "Tydzień Mózgu w Szczecinie". Ponadto 9 kwietnia odbędzie się V edycja międzyuczelnianej konferencji “Dzień Mózgu”, na którą obowiązują wcześniejsze zapisy. W programie wykład prof. Jerzego Vetulaniego "Dlaczego człowiek myśli?", prof. Dorota Religa opowie o "mózgu za kierownicą", prof. Mariola Bidzan o nastoletnim rodzicielstwie z perspektywy neuropsychologicznej, a dr hab. Justyna Pełka-Wysiecka o osobowości władzy. Wydarzenia w Szczecinie organizują: Zakład Psychologii Klinicznej i Psychoprofilaktyki Instytutu Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Katedra i Klinika Psychiatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

We Wrocławiu 16 i 17 marca członkowie Koła Psychologii Klinicznej Psyche oraz Koła Naukowego Psychologii Poznawczo-Behawioralnej VR4Health przygotowują konferencję naukową poświęconą neuropsychologii. Wykłady będą poświęcone takim zagadnieniom jak neuropsychologia kliniczna, neuropsychologia poznawcza, neurokognitywistyka, neurologia, neurolingwistyka. W programie konferencji znalazły się warsztaty dotyczące m.in. metod neuroobrazowania mózgu i sposobów jego wykorzystywania do badania funkcji ludzkiego mózgu. Uczestnicy wydarzenia usłyszą m.in. o wpływie muzyki na mózg, psycholingwistyce, sposobie odbierania wrażeń estetycznych oraz o wnioskach z badań nad pamięcią i wrażliwością węchową osób niewidomych.

Konferencja M.U.S.C. - Mind Understanding Scientific Conference będzie najważniejszym punktem Światowego Tygodnia Mózgu w Lublinie. Odbędzie się ona między 14 a 15 marca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Dr Małgorzata Gut z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu opowie o mózgowym podłożu umiejętności matematycznych, a dr Dariusz Zapała z KUL wyjaśni, jak połączyć mózg z komputerem, czyli kiedy myśli zastąpią klawiaturę. Elementem M.U.S.C. będzie też sesja studencko-doktorancka “Burza w mózgu”. Jej organizatorzy planują zorganizować seminaria w formule 20×20: 20 slajdów, a na przedstawienie każdego będzie 20 sekund. Wydarzenie organizują m.in. Studenckie Koło Neuronauk i Katedra Psychologii Eksperymentalnej KUL.

Szczegółowe informacje na temat atrakcji Światowego Tygodnia Mózgu są dostępne m.in. na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023