
Mimo utraty zdolności latania, mózg prehistorycznych pingwinów nie zmienił się znacząco – piszą naukowcy na łamach „Journal of Anatomy”.
Wraz z utratą zdolności latania pingwiny zyskały wyjątkowy sposób lokomocji. Okazuje się jednak, że ta radykalna zmiana stylu życia nie wpłynęła na istotne różnice z budowie mózgu u prehistorycznych pingwinów – dowodzą naukowcy z University of Texas w Austin (USA).
„Zwiększenie rozmiarów ciała, utrata zdolności do lotu i zyskanie zdolności do nurkowania z napędem nadawanym przez skrzydła nie wywołało natychmiastowej zmiany anatomii mózgu” - opisuje współautor badań, James Proffitt.
Naukowcy oparli swoje wnioski na analizach wnętrza czaszki prehistorycznego pingwina sprzed 60 mln lat, która znajduje się w muzeum historii naturalnej w Christchurch na Nowej Zelandii. Wyniki badań były zaskakujące.
Pingwin sprzed 60 mln lat nie różnił się zbytnio sposobem życia od dzisiejszych pingwinów. Już wtedy pingwiny były nielotami, jednak utraciły zdolność latania stosunkowo niewiele wcześniej. Jednak mimo tej utraty ich mózg ciągle przypominał mózgi ptaków latających i nurkujących, takich jak petrele czy nury. Różnił się jednak od mózgu dzisiejszego pingwina.
Naukowcy spekulują, że być może dopiero dziesiątki milionów lat, które minęły od tej radykalnej zmiany trybu życia, wpłynęły na ukształtowanie się nowej anatomii mózgu pingwinów.(PAP)
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.