Badanie krwi może ujawnić nawrót czerniaka

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Badanie krwi może wcześnie wykryć nawrót najgroźniejszego z nowotworów skóry – informuje pismo „Cancer Discovery”.

Naukowcy z Cancer Research UK Manchester Institute pobierali krew od siedmiu pacjentów z zawansowanym czerniakiem. Następnie badali obecne w próbkach DNA, które z guzów nowotworowych trafia do naczyń krwionośnych (tak zwana metoda płynnej biopsji).

Czerniak to nowotwór, który może powrócić kilka lat po z pozoru zakończonym sukcesem leczeniu. Okazało się, że śledząc poziom nowotworowego DNA we krwi można wykryć nawrót choroby. Pojawiają się wówczas nowe mutacje w genach takich jak NRAS czy PI3K, prawdopodobnie pozwalające guzowi uodpornić się na leki.

Większość chorych na czerniaka początkowo dobrze reaguje na leczenie, ale mniej więcej w ciągu roku nowotwór staje się oporny na leczenie. Specjaliści mają nadzieję, że badając krążące DNA uda się optymalnie dopasować metodę leczenia do indywidualnych pacjentów.

Mniej więcej u 40 - 50 proc. pacjentów występuje wadliwy gen BRAF i możliwa jest u nich terapia celowana wemurafenibem lub dabrafenibem. Jednak w wielu przypadkach leki te nie są skuteczne albo też guzy po stosunkowo krótkim czasie stają się oporne na leczenie. Gdy się tak stanie, możliwa jest immunoterapia pembrolizumabem, niwolumabem czy ipilimumabem.

Jak podkreślił główny autor, prof. Richard Marais, wczesne rozpoznanie wznowy nowotworu pozwala podjąć odpowiednie decyzje terapeutyczne i zwiększa szanse pacjenta na przeżycie. Zanim metoda trafi do użytku klinicznego konieczne są jednak dalsze badania.(PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera