Czterech polskich naukowców na międzynarodowym spotkaniu z noblistami | Nauka w Polsce

Czterech polskich naukowców na międzynarodowym spotkaniu z noblistami

Popiersie Alfreda Nobla. Fot. PAP/EPA/ Claudio Bresciani 10.12.2013

Czterech młodych, polskich badaczy weźmie udział w 66. Spotkaniu Laureatów Nagrody Nobla, które odbędzie się między 26 czerwca a 1 lipca br. w niemieckim Lindau i poświęcone będzie fizyce cząstek elementarnych. Znajdą się oni w gronie 402 naukowców z 80 państw.

Członków polskiej delegacji, na mocy porozumienia zawartego z Radą Spotkań z Laureatami Nagrody Nobla w Lindau, od 2006 r. nominuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Młodzi badacze są wybierani spośród stypendystów programu START, skierowanego do najlepszych młodych polskich naukowców. FNP jest jedną spośród ponad 200 organizacji partnerskich Spotkań z Laureatami Nagrody Nobla w Lindau.

W składzie polskiej delegacji znaleźli się specjaliści w dziedzinie fizyki, wśród nich: Mateusz Łącki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Tomasz Smoleński z Uniwersytetu Warszawskiego, Michał Oszmaniec z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Łukasz Rudnicki z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Podobnie jak 402 naukowców z 80 państw – studentów, doktorów i badaczy na stanowiskach typu post-doc poniżej 35. roku życia - przeszli wieloetapowy proces rekrutacji.

Głównym tematem tegorocznego wydarzenia będzie fizyka cząstek elementarnych. Z młodymi naukowcami spotka się aż 30 laureatów Nagrody Nobla. Swoje przybycie potwierdzili już m.in. Takaaki Kajita z Japonii i Arthur B. McDonald z USA, którzy otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2015 roku za odkrycie oscylacji neutrin.

W programie sześciodniowego programu znalazły się wykłady i dyskusje panelowe, które w tym roku będą poświęcone głównie fizyce. Młodzi badacze z całego świata będą mieli również okazję do zaprezentowania własnych badań, nawiązania cennych kontaktów, uczestnictwa w sesji plakatowej i indywidualnych spotkań z noblistami.

Spotkania młodych badaczy z laureatami Nagrody Nobla w Lindau powstały z inicjatywy dwóch lekarzy z Lindau: Franza Karla Heina i Gustava Wilhelma Parade oraz hrabiego Lennarta Bernadotte - członka szwedzkiej rodziny królewskiej. Pierwsze spotkanie miało miejsce w 1951 r. Od tamtego czasu spotkania, odbywające się pod hasłem „Misja Edukacja”, ewoluowały w uznane na arenie międzynarodowej forum debaty naukowej nad problemami o znaczeniu globalnym i zyskały licznych partnerów i zwolenników na całym świecie.

Więcej informacji o spotkaniach w Lindau można znaleźć na stronie: http://www.lindau-nobel.org/meeting/

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: materiały prasowe organizatorów

    Debaty i wystawa z okazji 90. rocznicy śmierci Marii Skłodowskiej-Curie

  • Warszawa, 14.02.2024. Dyrektor NCN Krzysztof Jóźwiak podczas konferencji prasowej nt. przyszłości NCN w siedzibie MNiSW (jm) PAP/Piotr Nowak

    Prof. Krzysztof Jóźwiak i system grantowy - w kolejnym spotkaniu z cyklu "Co tam PANie w polityce (naukowej)?"

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera