Słaba pamięć ma związek z rozpraszalnością uwagi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Indywidualne różnice w zakresie funkcjonowania pamięci krótkotrwałej są skorelowane ze zdolnością do ignorowania rozpraszających bodźców – czytamy na łamach czasopisma „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Pamięć krótkotrwała to rodzaj pamięci, która pozwala na przechowywanie informacji przez krótki okres czasu. Jest ściśle powiązana z pamięcią roboczą (pozwalającą na przeprowadzanie operacji umysłowych) oraz procesami uwagi. Chociaż wiadomo, że cechuje się ona odmienną wydajnością w zależności od człowieka, do tej pory nie ustalono, czy wiąże się to z umiejętnością do koncentrowania uwagi na danym elemencie, czy raczej ze zdolnością do ignorowania niepotrzebnych bodźców.

Naukowcy z Uniwersytetu Simona Frasera (Kanada) właśnie rozwiali te wątpliwości.

Za pomocą badania bioelektrycznej aktywności mózgu (elektroencefalografii, EEG) wykazali, że osoby dysponujące dobrą pamięcią krótkotrwałą potrafią skutecznie ignorować nieistotne elementy otoczenia. Osoby o gorszej pamięci mają z tym problem. Ze względu na to, że charakteryzują się dużą rozpraszalnością uwagi, każdy dodatkowy bodziec łatwo je dekoncentruje, przez co nie mogą skupić się na wykonywanym zadaniu.

„Roztargnienie jest jedną z głównych przyczyn wypadków, do których dochodzi podczas prowadzenia samochodu lub wykonywania innych odpowiedzialnych czynności. Wiąże się też z deficytami w funkcjonowaniu uwagi. Dlatego wyniki naszego badania są bardzo istotne z punktu widzenia nauki” – mówi koordynator przedsięwzięcia prof. John McDonald.

Szczegóły badania są dostępne na stronie: DOI: 10.1073/pnas.1523471113 (PAP)

ooo/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera