
Omułek i Ostoja to nowi, mali mieszkańcy helskiego fokarium. Omułek w momencie urodzin ważył 16,5 kg, a młodsza o kilka dni Ostoja 14,8 kg. W kolejnych dniach w Helu spodziewane są kolejne narodziny foczych szczeniąt.
Pierwszym tegorocznym szczenięciem w Helskim fokarium był Omułek. "Malec waży 16,5 kg i mierzy 114 cm. Jest on piętnastym szczenięciem 22 letniej Undy Mariny. Samczyk otrzymał imię Omułek – od nazwy morskiego małża, filtratora i czyściciela m.in. bałtyckiej wody" - informuje Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego.
Po raz pierwszy imię dla młodej foki wybierali internauci. W facebookowym konkursie internauci mogli nadsyłać propozycje na literę "O". Zgłaszane imię miało nawiązywać do tematyki morskiej lub kaszubskiej. Po konsultacjach ze Stacją Morską wybrano cztery imiona, z których najpopularniejszym okazał się właśnie Omułek.
Drugim tegorocznym szczenięciem w fokarium została Ostoja - córka foki Ewy. W momencie narodzin ważyła 14,8 kg i mierzyła 107 cm. "Przyszła na świat 28.02.2016 o godzinie 8:51, po dość długim i męczącym porodzie" - informuje Stacja Morska UG.
W kolejnych dniach spodziewane są kolejne narodziny. Potomstwa spodziewają się jeszcze dwie helskie foki: Agata i Ania.
Foki z helskiego fokarium można śledzić on-line za pośrednictwem strony internetowej: http://www.sledzfoki.pl/. W fokarium działa bowiem kamera przekazująca obraz na żywo do Internetu.
Ciąża u samic fok trwa nieco ponad 11 miesięcy. Potomstwo przychodzi na świat na przełomie lutego i marca. W każdym miocie jest tylko jedno młode. Małe foki ważą od 9 do 15 kilogramów i są pokryte gęstym, białym futrem zwanym lanugo, które zrzucają po kilku tygodniach. Gdy dorosną, osiągają wagę 100-200 kg w przypadku samic i 200-300 kg w przypadku samców.
Maluchy spędzą w helskim fokarium od dwóch do trzech miesięcy. Przez pierwsze trzy tygodnie będą się nimi opiekować matki. Po tym czasie samice foki szarej pozostawią młode i zajmą się nimi opiekunowie ze Stacji, pod których pieczą foki przejdą specjalny trening, przygotowujący do życia w naturze.
W maju lub czerwcu zwierzęta urodzone w helskim fokarium zostaną wypuszczone na wolność - do Bałtyku. Będą to już kolejne młode foki, które trafią do morza w ramach prowadzonego przez Stację od 2002 roku projektu reintrodukcji fok szarych na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Projekt ten ma na celu m.in. odtworzenie lokalnych kolonii tego gatunku, niegdyś licznie występujących u naszych brzegów.
Na razie liczba fok szarych w Bałtyku rośnie. W XIX wieku w Bałtyku było ich ok. 90-100 tys. oraz 200 tys. fok obrączkowanych. Na przełomie lat 70. i 80. XX w. fok szarych było tylko 3-4 tys. Dziś mamy 24 tys. fok szarych i tylko około 8 tys. obrączkowanych. Najrzadsze są jednak foki pospolite. Mamy ich w Bałtyku ok. 600-700 sztuk.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.