Mózg ptaków "mądrzeje" dokładnie tam, gdzie trzeba

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ptaki, które w czasie wędrówek pokonują większe odległości, posiadają więcej nowych neuronów w regionach mózgu odpowiedzialnych za nawigację i orientację przestrzenną - twierdzą naukowcy w "Scientific Reports".

Od pewnego czasu naukowcy są coraz bardziej zgodni, że neurony u zwierząt - komórki wyspecjalizowane w przekazywaniu i przetwarzaniu informacji, które przyczyniają się do plastyczności mózgu - powstają nie tylko w zarodkowym okresie życia, ale również u osobników dorosłych. Komórki te powstają w jednej części mózgu, po czym mogą migrować do innych - tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Nowe światło na te procesy rzucają prace międzynarodowego zespołu naukowców, którzy skupili się ostatnio na roli neuronów u dwóch gatunków ptaków, migrujących z Afryki na Bliski Wschód i do Europy. Proporcja nowych neuronów wzrastała wraz z odległością, na jaką migrowały ptaki z obu gatunków: turkawki i trzcinniczki - stwierdzili naukowcy.

Co ciekawe, u każdego z gatunków nowe neurony zasilały całkiem inne części mózgów. U trzcinniczków - ptaków, które migrują w pojedynkę, w dodatku po nocach - nowe neurony pojawiały się głównie w hipokampie czyli regionie związanym z nawigacją. U tych turkawek, które wędrują stadami, nowe neurony znajdowano głównie w regionie związanym z umiejętnością komunikacji.

\"Te wstępne wyniki wskazują na istnienie potencjalnie ekscytującej, nowej drogi badań\" - zauważa jeden z autorów pracy, dr Uri Roll ze School of Geography and the Environment na University of Oxford. - \"To, co my, ludzie, robimy w ciągu dnia, może faktycznie sprawiać, że stajemy się bardziej +rozgarnięci+, ponieważ wykonywane przez nas rutynowe czynności mogą faktycznie przesądzać o tym, jak nasze mózgi się przystosowują, i w których obszarach się to dzieje\".

Badacz przypomniał też inne badania, zgodnie z którymi u ptaków które w określonych porach roku gromadzą zapasy pokarmu, nowe neurony pojawiają się w regionach odpowiedzialnych za pamięć i orientację przestrzenną. (PAP)

zan/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera