Radziwiłł: w tym roku zwiększymy o prawie 20 proc. nabór na studia lekarskie

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas sesji inauguracyjnej Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Fot. PAP/ Andrzej Grygiel 18.02.2016
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas sesji inauguracyjnej Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Fot. PAP/ Andrzej Grygiel 18.02.2016

Już w tym roku zwiększymy o prawie 20 proc. nabór na studia lekarskie w języku polskim – zapowiedział w czwartek w Katowicach minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. To krok w kierunku rozwiązania problemu niedoboru kadr medycznych w Polsce.

„Niewątpliwie dużym problemem polskiego systemu służby zdrowia - coraz większym problemem - jest problem kadr medycznych. Skupię się na lekarzach i pielęgniarkach - te dwie grupy zawodowe wyraźnie starzeją się i jeśli porównywać sytuację do tej w innych krajach jesteśmy w niedobrym miejscu. Coś z tym trzeba zrobić” – powiedział minister podczas wystąpienia w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Zaznaczył, że „gwałtowne decyzje” w tej sprawie pewnie nie są możliwe. Odpowiedzią na problem zbyt małej liczby lekarzy musi być – jak mówił - zwiększenie kształcenia na polskich uczelniach medycznych, które mają potencjał w tej dziedzinie i zgodnym chórem mówią, że to możliwe.

„Już w tym roku o prawie 20 proc zwiększymy nabór na studia medyczne, oczywiście to jest również ogromny wysiłek finansowy ze strony państwa. Na pewno będzie zwiększony nabór w języku polskim na studia lekarskie” – zapowiedział Radziwiłł.

Przyznał, że problem zatrzymania absolwentów w przypadku lekarzy jest statystycznie nieco mniejszy niż w przypadku pielęgniarek. „Jest znacząca liczba absolwentów pielęgniarstwa, którzy nie podejmują pracy w zawodzie. W zasadzie nie mamy dobrej orientacji gdzie oni są, czy są w Polsce czy wyjeżdżają za granicę, pewnie i tu, i tu. W związku z tym kwestia zwiększenia atrakcyjności zarówno wykonywania zawodu lekarza, jak i przede wszystkim wykonywania zawodu pielęgniarki musi być priorytetem Polski” – oświadczył.

Jak mówił minister, jest to kwestia wynagrodzeń, zwłaszcza jeśli chodzi o pielęgniarki i inne zawody medyczne, ale również kwestia form zatrudnienia. „Zagubiliśmy się gdzieś, jeśli chodzi o te tzw. elastyczne formy zatrudnienia. Jest dość powszechne niezadowolenie z tego, że w wielu miejscach to już nie wybór pracownika, a nacisk pracodawcy powoduje uciekanie od zwykłego etatowego sposobu zatrudnienia na rzecz umów mniej czy bardziej słusznie nazywanych śmieciowymi. To jest kwestia czasu pracy, możliwości rozwoju zawodowego. Wydaje się, że również po stronie rozwiązań niekoniecznie finansowych - chociaż od nich nie uciekniemy - można zwiększyć atrakcyjność pracy w służbie zdrowia” – mówił.

Jeśli chodzi o wynagrodzenia przypomniał, że w ramach Rady Dialogu Społecznego rozpoczęto analizy, jak te problemy są rozwiązywane za granicą. "Mam nadzieję, że dojdzie do tego, że będziemy mogli jakieś rozwiązanie całościowe zaproponować, pewnie z jakimś rodzajem mapy drogowej dochodzenia do właściwych proporcji, a także wysokości wynagrodzenia w zawodach medycznych” – powiedział minister.

Rozpoczęty w czwartek w Katowicach Kongres Wyzwań Zdrowotnych to dwa dni eksperckich debat z udziałem trzech tysięcy gości oraz dzień otwarty dla 10 tysięcy mieszkańców regionu. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach spotykają się wybitni specjaliści reprezentujący kilkanaście dyscyplin medycznych – zarówno z Polski, jak i z zagranicy, a także przedstawiciele środowisk związanych z sektorem ochrony zdrowia, nauką, gospodarką, biznesem, finansami, rynkiem ubezpieczeniowym, organizacjami pozarządowymi, polityką, administracją publiczną i samorządową.

PAP - Nauka w Polsce

lun/ mtb/ pz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Jankowski: nadużywanie alkoholu może prowadzić do zaburzeń pracy serca i zatrzymania krążenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera