W Białymstoku rusza naukowe show: Kreatywne Rozmowy o Nauce

Sześcioro naukowców (chemik, dwóch fizyków oraz troje biologów) będzie miało po ok. 20 minut, żeby wprowadzić widzów w ciekawostki świata przyrody i techniki. Uniwersytet w Białymstoku zaprasza 18 lutego na naukowe show - KRON - czyli Kreatywne Rozmowy o Nauce.

Inspiracją wydarzenia organizowanego przez studentów oraz doktorantów Uniwersytetu w Białymstoku są znane od ponad 30 lat na świecie konferencje naukowe TED (Technology, Entertainment and Design), wymyślone w Kalifornii. "Jedną z najważniejszych zasad TED jest opowiadanie o ważnych ideach w sposób ciekawy i zrozumiały dla wszystkich. Właśnie takie ma być naukowe show Kreatywne Rozmowy o Nauce!" - zapowiadają organizatorzy KRON w przesłanym PAP komunikacie.

Bohaterzy KRON będą musieli wykazać się nie tylko wiedzą, charyzmą, ale też umiejętnościami aktorskimi i talentem komicznym.

Podczas pierwszego spotkania dr Joanna Bagniewska (University of Reading, Wielka Brytania) w prezentacji „czy grozi nam KOTastrofa ekologiczna” opowie o tym, jakie znaczenie mają koty dla środowiska i jak mierzyć wpływ tych zwierząt na przyrodę.

Dr hab. Marek Nikołajuk (UwB) opowie z kolei o tym, co łączy turbulencje towarzyszące lotom samolotem z optyką aktywną, a powrót z orbity na Ziemię - z rozbiciem się o gaz.

Za to dr Agnieszka Z. Wilczewska (UwB) - poprzez pryzmat chemii, związków chemicznych i reakcji, jakie zachodzą w naszych organizmach - spróbuje wyjaśnić, czym jest miłość. Opowiadać będzie o „motylach w brzuchu”, zakochaniu, miłości i przywiązaniu.

O motylach, ale już nie w brzuchu, tylko na łące, mówić będzie z kolei dr hab. Marcin Sielezniew (UwB).

Kolejne z wystąpień zatytułowane jest „Kwaśne deszcze w szklance herbaty z cytryną”. Prof. Mirosław Ratkiewicz (UwB) opowie m.in. o zanieczyszczeniach powietrza w Polsce w kontekście kwaśnych deszczy oraz pokaże, dlaczego Białystok został uznany przez Komisję Europejską za najlepsze miasto do życia w naszym kraju.

Ostatni z popularyzatorów, dr Krzysztof Mnich (UwB), chce z kolei przybliżyć temat łodzi polinezyjskich. Opowie o tym, że największy z oceanów na Ziemi został w całości skolonizowany za pomocą łodzi zbudowanych niemalże z patyków i powiązanych sznurkiem.

KRON odbędzie się 18 lutego (czwartek), o godz. 18:00, w Uniwersyteckim Centrum Kultury w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Wstęp wolny.

Organizatorzy mają nadzieję, że formuła KRON spodoba się publiczności i spotkania odbywać się będą cyklicznie.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Anna Wojnar. Źródło: UJ

    Kraków/ Fizyk Krzysztof Giergiel laureatem Nagrody im. Franka Wilczka

  • Fot. Adobe Stock

    Polska prezydencja w UE: dyplomy europejskie na horyzoncie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera