
Do 4,3 mln gwałtownie zwiększyła się w ostatnich latach liczba zachorowań na nowotwory w Chinach – informuje „CA: A Cancer Journal for Clinicians”. Głównym tego powodem są liczne infekcje oraz palenie tytoniu i zanieczyszczenie środowiska.
Dyrektor Narodowego Centrum Nowotworów w Pekinie Wanqing Chen twierdzi, że są to najnowsze i najpełniejsze dane statystyczne jakie dotąd uzyskano. Opracowano je w oparciu o raporty 72 ośrodków onkologicznych w kraju, którymi w latach 2009-2011 objęto 6,5 proc. chińskiej populacji. Wynika z nich, że w 2015 r. zachorowało na schorzenia nowotworowe prawie 4,3 mln Chińczyków, a 2,8 mln zmarło.
Wśród mężczyzn najczęściej występują nowotwory płuca, żołądka, jelita grubego, wątroby oraz krtani. Kobiety zapadają głównie na raka piersi, płuca, żołądka, jelita grubego oraz krtani. Mężczyźni umierają na nowotwory prawie dwukrotnie częściej niż kobiety (co roku rak zabija 166 mężczyzn na 100 tys.).
Od 2006 r. liczba chorób nowotworowych wzrosła w Chinach o 74 proc. Pekińskie Narodowe Centrum Nowotworów twierdzi, że za jedną trzecią zgonów onkologicznych odpowiada w Chinach narażenie na infekcje sprzyjające nowotworom wątroby, żołądka oraz szyjki macicy u kobiet. Są to takie patogeny jak wirusowe zapalanie wątroby, bakteria przewodu pokarmowego H. pylorii oraz przenoszony drogą płciową wirus brodawczaka ludzkiego.
Palenie tytoniu odpowiada za co czwarty zgon na raka, głównie raka płuca. Do wielu zachorowań doprowadza narażenie na zanieczyszczenia środowiska, zarówno atmosfery, wody, jak i gleby. Wielu Chińczyków zatruwa się domowymi paleniskami wykorzystywanymi do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania posiłków. (PAP)
zbw/ krf
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.