Ruszył projekt edukacyjny „Historia: poszukaj”

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

W internecie zainaugurował działalność portal popularyzujący polską historię „Historia: poszukaj”. Przedsięwzięcie skierowane jest głównie do młodzieży, ale także do muzealników, nauczycieli oraz wszystkich miłośników historii.

Jak wyjaśniają inicjatorzy przedsięwzięcia, portal to jedynie część większego projektu edukacyjnego, którego celem jest przybliżanie historii Polski i wartości kulturowych krajowego dziedzictwa.

„Historia: poszukaj” to przedsięwzięcie realizowane przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ) przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Treści zamieszczane na portalu powstały również dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa oraz gronem ekspertów ze środowisk akademickich różnych specjalności.

„Efekty naszej pracy, w formach odpowiadających współczesnym standardom, kierujemy do najbardziej wymagających recenzentów – osób z najmłodszego pokolenia: gimnazjalistów, licealistów i studentów” – pisze na stronie projektu prof. UKSW dr hab. Piotr Majewski, dyrektor NIMOZ.

„Chcielibyśmy pokazać, że historia to nie tylko lekcje i podręcznik. Można ją odkrywać na różne sposoby. Stąd obok artykułów opisujących wydarzenia i postaci historyczne, odwołujemy się do literatury, filmu, architektury, muzyki oraz obiektów muzealnych” – czytamy na stronie projektu.

Ważną częścią portalu mają być zakładki „miejsca” i „regiony”. Do wspólnego uzupełniania tej części witryny zachęcają inicjatorzy projektu. „Z pomocą naszych czytelników chcielibyśmy poznawać i upowszechniać historię polskich regionów, ważną w wymiarze lokalnym, ale często szerzej nieznaną. Zachęcamy do samodzielnych poszukiwań historycznych i zgłaszania za pomocą formularza wydarzeń i miejsc, o których warto napisać na łamach naszego portalu” – piszą redaktorzy strony.

Działania w ramach projektu nie będą ograniczać się do internetu. Planowane są też działania edukacyjne w muzeach, szkołach i bibliotekach, m.in.: lekcje muzealne, gry miejskie, konkursy, quizy, festiwale nauki. Inicjatorzy akcji liczą na zaangażowanie muzeów w przedsięwzięcie.

„Właśnie z myślą o muzeach i ich kolekcjach stworzyliśmy zakładki +obiekty+ i +obrazy+, do których za pomocą formularza można zgłaszać muzealia związane z historią regionu lub całego kraju” – zachęcają redaktorzy.

„Zapraszamy więc do podróży w przeszłość, do odkrywania jej z bliska – poprzez osoby, przedmioty i miejsca. Poszukajmy historii, by odnaleźć siebie” – zaprasza dyrektor Majewski.

Portal dostępny jest pod adresem: http://historiaposzukaj.pl/

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera