Lek przeciwdepresyjny zwiększa ryzyko wad wrodzonych u potomstwa

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Stosowanie paroksetyny, leku o działaniu przeciwdepresyjnym, w pierwszym trymestrze ciąży może zwiększać ryzyko wad wrodzonych u dziecka - informuje "British Journal of Clinical Pharmacology".

Blisko 20 proc. kobiet w wieku rozrodczym doświadcza objawów depresji, które mogą prowadzić do łagodnej lub umiarkowanej postaci choroby. W ostatnich latach częstotliwość przepisywania antydepresantów znacznie się zwiększyła. Najczęściej stosowane są leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), do których należy m.in. paroksetyna.

Paroksetyna ma zastosowanie także w leczeniu nerwicy natręctw, zaburzeń lękowych i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

Naukowcy z Uniwersytetu Montrealskiego przeprowadzili metaanalizę 23 dotychczasowych badań poświęconych wpływowi paroksetyny na noworodki. Wykazała ona, że przyjmowanie tego leku w pierwszym trymestrze ciąży było związane ze wzrostem ryzyka poważnych wad wrodzonych u dzieci o 23 proc. oraz z 28-procentowym wzrostem ryzyka wrodzonych wad układu krążenia.

Autorka badań dr Anick Bérard zauważa, że każdy wzrost ryzyka w takim przypadku należy uważać za zbyt niebezpieczny dla płodu. (PAP)

koc/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: państwa są "ekologiczne" dzięki przesuwaniu emisji poza własne granice

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Dziecko z rzadką chorobą metaboliczną po raz pierwszy wyleczone spersonalizowaną terapią genową

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera