Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
22.12.2015 aktualizacja 22.12.2015

Prestiżowy grant z ERC: Polka zbada odbiór antyku przez młode osoby

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

To, w jaki sposób młodzi ludzie - dzieci i nastolatkowie - odbierają antyk m.in. zbada prof. Katarzyna Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego. Na swoje prace otrzymała prestiżowy Consolidator Grant Europejskiej Rady Badań Naukowych (ERC).

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) przyznała prof. Katarzynie Marciniak z Wydziału „Artes Liberales” UW Consolidator Grant. To finansowanie przeznaczone dla naukowców na etapie, na którym utrwalają oni swoją niezależną grupę badawczą lub projekt. "Prof. Marciniak dostała grant w tej kategorii, jako pierwsza osoba w Polsce w dziedzinie humanistyki" - skomentowano w komunikacie o nagrodzie na stronie UW.

Nagrodzony projekt: „Our Mythical Childhood… The Reception of Classical Antiquity in Children’s and Young Adults’ Culture in Response to Regional and Global Challenges” ma otrzymać dofinansowanie na pięć lat. Zespół prof. Marciniak, którego członkami są uczeni z Europy, Afryki, Azji i Australii, będzie zajmował się recepcją antyku w kulturze dziecięcej i młodzieżowej.

"Traktujemy antyk nie jako zamierzchłą przeszłość, ale jako element naszej współczesności, który podlega ciągłym przemianom, odzwierciedlającym transformacje społeczne, polityczne i kulturowe. Będziemy badać m.in. recepcję bajek Ezopa w różnych regionach świata, odniesienia mitologiczne w serii przygód Harry’ego Pottera i nawiązania do historii starożytnej w grach komputerowych w kontekście kształtowania tożsamości młodych ludzi" – wyjaśnia cytowana w komunikacie prof. Marciniak.

"Ważnym elementem projektu jest jego wymiar społeczny. Opracujemy materiały, które pozwolą wykorzystywać mitologiczne opowieści w edukacji niepełnosprawnych dzieci. Przygotujemy też, we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, animacje oparte na wazach greckich. W ramach projektu planuję również eksperymentalne zajęcia dla studentów Wydziału +Artes Liberales+" – dodaje laureatka.

Prof. Katarzyna Marciniak jest filologiem klasycznym oraz italianistką. Jak poinformowano na stronie UW, badaczka kieruje Ośrodkiem Badań nad Tradycją Antyczną (OBTA) na Wydziale „Artes Liberales” UW. Należy do Akademii Młodych Uczonych PAN. Jej zainteresowania naukowe dotyczą m.in. Cycerona i recepcji tradycji antycznej ze szczególnym uwzględnieniem XX i XXI w. Jest Ambasadorem Naukowym Fundacji Alexandra von Humboldta, Młodym Ambasadorem Polszczyzny, laureatką Nagrody Naukowej „Polityki” oraz licznych grantów i stypendiów, w tym Harvard University Loeb Classical Library Foundation Grant i Humboldt Alumni Award.

ERC przyznaje środki na trzy główne rodzaje projektów trwających do 5 lat. Starting Grant (maksymalnie 1,5 mln euro) przeznaczony jest dla osób od 2 do 7 lat po doktoracie, Consolidator Grant (maksymalnie 2 mln euro) - skierowany jest do naukowców od 7 do 12 lat po doktoracie, a o Advanced Grants (maksymalnie 2,5 mln euro) walczyć mogą niezależni naukowcy o ugruntowanym dorobku, prowadzący własne badania. Dodatkowo naukowcy, którzy zdobyli już któryś z grantów ERC mogą ubiegać się o grant Proof of Concept (maks. 150 tys. euro) na rozwinięcie swojego pomysłu na potrzeby rynku.

W ciągu siedmiu lat działania unijnego 7. Programu Ramowego (2007-2013) naukowcy pracujący w Polsce dostali jedynie 14 spośród 4,5 tys. dużych grantów ERC i jeden grant Proof of Concept. W nowym programie ramowym, Horyzont 2020, Polacy wywalczyli na razie dwa stypendia Starting Grant, dwa stypendia Consolidator Grant (łącznie z prof. Marciniak) i jeden grant Proof of Concept.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024