Japońska sonda kosmiczna przyspieszyła dzięki asyście grawitacyjnej

Ziemia sfotografowana przez kamerę nawigacyjną sondy Hayabusa 2 podczas przelotu obok naszej planety. Zdjęcie wykonano 3 grudnia 2015 r. z odległości około 340 tysięcy kilometrów. Źródło: JAXA
Ziemia sfotografowana przez kamerę nawigacyjną sondy Hayabusa 2 podczas przelotu obok naszej planety. Zdjęcie wykonano 3 grudnia 2015 r. z odległości około 340 tysięcy kilometrów. Źródło: JAXA

W poniedziałek japońska agencja kosmiczna JAXA potwierdziła, że jej sonda Hayabusa 2 poprawnie wykonała manewr przelotu obok Ziemi w celu uzyskania asysty grawitacyjnej. Celem sondy jest spotkanie z planetoidą Ryugu i pobranie próbek.

Sonda Hayabusa 2 została wystrzelona z Ziemi nieco ponad rok temu (3 grudnia 2014 r.), ale ponownie znalazła się w pobliżu naszej planety. To zaplanowany manewr w celu uzyskania tzw. asysty grawitacyjnej. Gdy sonda kosmiczna przelatuje obok planety po odpowiedniej trajektorii, może znacznie przyspieszyć, co ogranicza zużycie paliwa.

Sonda minęła Ziemię 3 grudnia 2015 r. Minimalna odległość od naszej planety nastąpiła o godzinie 10:08 czasu uniwersalnego i wyniosła 3090 km. W efekcie przelotu orbita sondy zmieniła się o kąt prawie 80 stopni, a prędkość wzrosła o 1,6 km/s, do wartości około 31,9 km/s względem Słońca.

JAXA informuje, że sygnały odbierane od sondy przy współpracy z sieciami odbiorczymi NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), wskazują na dobry stan sondy.

Obecnie Hayabusa 2 znajduje się 4,15 miliona kilometrów od Ziemi i około 144,85 miliona kilometrów od Słońca. Porusza się z prędkością 32,31 km/s względem Słońca. Prędkość sondy nadal wzrasta.

Podczas przelotu koło Ziemi sonda wykonała zdjęcia naszej planety przy pomocy swojej kamery nawigacyjnej.

Hayabusa 2 ma dotrzeć do planetoidy 162173 Ryugu w lipcu 2018 roku. Przez półtora roku będzie badać obiekt, odleci w grudniu 2019 roku i w grudniu 2020 roku ma znowu dotrzeć do Ziemi. (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera