Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.05.2022
PL EN
07.12.2015 aktualizacja 07.12.2015

Gowin: celem rządu jest reindustrializacja Polski w oparciu o polską naukę

Na zdjęciu minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/ Radek Pietruszka 03.11.2015 Na zdjęciu minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/ Radek Pietruszka 03.11.2015

Powołanie Rady ds. Innowacyjności oraz opracowanie „Paktu dla nauk technicznych” – te m.in. działania uściślające współpracę nauki i biznesu w celu reindustrializacji Polski zapowiedział w poniedziałek w Gdyni wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin był w poniedziałek gościem obrad Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), które odbywają się w Akademii Morskiej w Gdyni.

W trakcie zamkniętej dla mediów konferencji omawiano m.in. sprawę „Paktu dla nauk technicznych” – dokumentu, nad którym pracuje KRPUT, a który ma zawierać diagnozę oraz nakreślić kierunki i formy rozwoju polskich nauk technicznych. W dyskusji z udziałem Gowina skupiono się przede wszystkim na konieczności uściślenia współpracy między polską nauką a biznesem.

„Uczelnie techniczne są podstawowym partnerem dla biznesu w dziele modernizacji polskiej gospodarki – budowy tego, co się nazywa na świecie gospodarką opartą na wiedzy” - powiedział dziennikarzom po zakończeniu obrad Gowin. Przypomniał, że w ostatnich latach w Polsce przybyło wiele instrumentów, które mogą służyć modernizacji gospodarki.

„Powstało wiele ośrodków badawczych, mamy infrastrukturę naukową naprawdę na często światowym wręcz poziomie. Z drugiej strony to się nie przełożyło na wdrożenie” – podkreślił minister nauki.

Jak ocenił, "między polskim światem biznesu a światem nauki rozpościera się coś, co jest określane mianem +doliny śmierci+".

"Powstają bardzo ciekawe projekty naukowe, ale nie ma pieniędzy na ich wdrożenie: z jednej strony duże państwowe firmy do tej pory nie były zainteresowane współpracą ze światem nauki, z kolei duże zagraniczne koncerny mają swoje ośrodki badawcze za granicą. Natomiast potencjał przedsiębiorstw prywatnych jest na ogół zbyt mały, żeby wdrażać rozwiązania innowacyjne” – zaznaczył Gowin. Jak dodał, współpraca nauki i biznesu jest często bardzo skomplikowana. „Tutaj efekty często przychodzą nawet nie po latach, a po dziesięcioleciach” – podkreślił.

Według ministra celem obecnego rządu jest „reindustrializacja czy może neoindustrializacja Polski w oparciu o zasoby polskiej nauki”. „Na dłuższą metę polska gospodarka będzie innowacyjna wtedy, kiedy będziemy mieli innowacyjną naukę” – powiedział Gowin. Jak zaznaczył, „trzeba zintensyfikować działania zmierzające do innowacji – do tego, aby polska gospodarka miała charakter jak najbardziej innowacyjny”.

Według wicepremiera jednym z takich narzędzi może być „Pakt nauk technicznych”.

„To bardzo cenna inicjatywa świadcząca o tym, że samo środowisko naukowe czuje potrzebę bliższej współpracy ze światem gospodarki” – mówił Gowin. Podkreślił, że

KRPUT zaprosiła kierowane przez niego ministerstwo do współpracy przy opracowaniu paktu.

„Pakt ma katalogować wszystkie rozwiązania niezbędne do tego, by gospodarka w szerszym zakresie mogła korzystać z dorobku polskiej nauki” – powiedział minister. Zadeklarował, że treść paktu ma być też konsultowana ze środowiskami biznesowymi.

Gowin zapowiedział też, że wkrótce w rządzie powołana zostanie rada do spraw innowacyjności, w której skład wejdzie m.in. trzech wicepremierów. Oprócz niego będzie to minister rozwoju Mateusz Morawiecki, minister kultury Piotr Gliński, a także ministrowie „kilku kluczowych z punktu widzenia innowacyjności gospodarki resortów”, w tym skarbu i cyfryzacji.

Zapowiedział ponadto powołanie międzyresortowego zespołu na szczeblu wiceministrów, który „powinien objąć także ministerstwo finansów czy obrony narodowej”. „Będziemy ściśle współpracować zarówno ze środowiskami naukowymi, jak i biznesowymi” – podkreślił.

Przewodniczący KRPUT a zarazem rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Tadeusz Więckowski, powiedział dziennikarzom, że „Pakt dla nauk technicznych” ma określić konkretne role i zadania, jakie – dla poprawy innowacyjności polskiej gospodarki, mają spełniać uczelnie, biznes, ale też inne instytucje. Dodał, że pakt ma zawierać także zasady finansowania badań prowadzonych przez uczelnie techniczne. Zapowiedział, że prace nad paktem mają zakończyć się z końcem lutego przyszłego roku.

Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych to stowarzyszenie rektorów reprezentujących 21 uczelni członkowskich oraz 5 stowarzyszonych. Organizacja koordynuje działania i przyjmuje stanowiska we wszystkich sprawach istotnych dla wyższego szkolnictwa technicznego.

Akademię Morską w Gdyni wybrano na miejsce obrad KRPUT z okazji obchodzonej na tej uczelni 8 grudnia 95. rocznicy powstania polskiego szkolnictwa morskiego. Pierwsza uczelnia tego typu - Szkoła Morska w Tczewie została otwarta 8 grudnia 1920 r. Dziesięć lat później szkołę przeniesiono do Gdyni, gdzie funkcjonuje do dziś: obecnie pod nazwą Akademia Morska. (PAP)

aks/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022