Stypendia rządu francuskiego czekają na polskich studentów i naukowców

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Studenci i naukowcy mogą już ubiegać się o stypendia francuskiego rządu na przyszły rok akademicki. Programy stypendialne umożliwiają polskim studentom i naukowcom pobyty w renomowanych ośrodkach i uczelniach nad Sekwaną.

Ambasada Francji oraz Instytut Francuski w Polsce rozpoczęły już przyjmowanie kandydatur w ramach programu stypendiów rządu francuskiego (BGF - Bourses du Gouvernement Français) na rok akademicki 2016-2017.

Stypendia te finansują i ułatwiają pobyt we Francji wybitnym polskim studentom oraz naukowcom. Od blisko 55 lat, programy stypendialne przyczyniają się również do zwiększenia dynamiki wymian naukowych i akademickich między Francją i Polską.

Stypendia skierowane są do polskich studentów pragnących kontynuować studia we Francji na rozmaitych kierunkach i specjalnościach.

Programy stypendialne umożliwiają polskim studentom sfinansowanie studiów we Francji na poziomie magisterskim, czyli Master 2 lub podwójnego doktoratu polsko-francuskiego (tzw. „doctorat en cotutelle”) realizowanego jednocześnie na uczelniach obu krajów.

Stypendia umożliwiają otrzymanie ubezpieczenia zdrowotnego i pierwszeństwa w przyznawaniu zakwaterowania oraz w niektórych przypadkach, zwrotu czesnego uiszczonego na uczelni (do 6100 euro).

Stypendia Master 2 przewidują pobyt trwający od 1 do 10 miesięcy, a podwójny doktorat - trzy pięciomiesięczne pobyty we Francji. Na zakończenie tych ostatnich studiów wydany zostaje podwójny dyplom doktorancki.

Można także skorzystać z miesięcznych stypendiów badawczych przeznaczonych dla polskich naukowców - przynajmniej ze stopniem doktora - planujących przeprowadzić część badań we Francji.

Ambasada przyznaje również inne programy stypendialne na kierunkach artystycznych, zarządzania i administracji.

Wnioski o przyznanie stypendium Master 2 oraz podwójnego doktoratu można składać do 4 marca 2016 roku.

Prezentacja, warunki kwalifikacji oraz aplikacji są dostępne na stronie Instytutu Francuskiego w Polsce w rubryce Stypendia. 

PAP - Nauka w Polsce

szl/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    FNP: niemal 71 mln na badania naukowe o potencjale aplikacyjnym i założenie zespołów badawczych

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: na uczelniach technicznych jest 33 proc. kobiet

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera