"Forum Akademickie" - naukę warto popularyzować i wśród naukowców

Źródło: "Forum Akademickie"
Źródło: "Forum Akademickie"

Naukę warto popularyzować również wśród naukowców - z takiego założenia wychodzą redaktorzy miesięcznika "Forum Akademickie". Stąd pomysł na konkurs "Skomplikowane i proste", w którym przez ponad dekadę wzięło już udział ponad 800 młodych badaczy.

Redakcja \"Forum Akademickiego\" znalazła się w trójce finalistów w kategorii \"Media\" w XI edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Miesięcznik „Forum Akademickie” powstał w 1991 roku. \"To czasopismo informacyjno-publicystyczne, które zajmuje się polską nauką i szkolnictwem wyższym\" - powiedział w rozmowie z PAP redaktor naczelny \"Forum Akademickiego\" Piotr Kieraciński.

W „Forum Akademickim” ukazują się m.in. reportaże z placówek badawczych, wywiady z badaczami, krótkie doniesienia o sukcesach naukowych, cykle artykułów z dziedziny historii nauki (w tym cykle \"Rody uczone\", \"Kartki z dziejów nauki w Polsce\", \"Pomniki uczonych polskich\" i \"Mecenasi nauki polskiej\"), recenzje książek popularnonaukowych, artykuły o samej popularyzacji nauki czy eseje z dziedziny filozofii nauki.

Redakcja miesięcznika od wielu lat organizuje też konkurs „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach”. \"Nie chodzi tu o to, by młodzi uczeni popularyzowali dziedziny, w których działają, ale żeby pisali o swoich badaniach\" - powiedział Piotr Kieraciński i zdradził, że konkurs wymyśliła studentka, która odbywała w redakcji staż. Konkurs organizowany jest od 2005 r. Od tego czasu redakcja otrzymała ponad 800 zgłoszeń, a artykuły ponad 70 laureatów publikowano już na lamach \"Forum Akademickiego\".

\">>Forum...<< jest czytane głównie przez środowisko akademickie. Tak więc naukowcy, którzy startują w konkursie >>Skomplikowane i proste<<, piszą dla swoich kolegów z innych dziedzin. Tak rozumianą popularyzację trudno uprawiać\" - powiedział Kieraciński. Zwrócił uwagę na to, jak ważne jest, by naukowcy interesowali się nie tylko swoją dziedziną nauki, ale i inspirowali się tym, co dzieje się w innych obszarach wiedzy. Według niego problemem jest nie tylko to, że informacje słabo przepływają między dziedzinami, ale i to, że naukowcy bagatelizują to, co dzieje się w innych obszarach wiedzy. \"Historycy nie wiedzą, co robią matematycy, a psychologowie nie doceniają tego, co robią muzykolodzy. A w każdej dziedzinie dzieją się bardzo ciekawe rzeczy\" - zauważył Kieraciński.

Badaczom, którzy chcieliby wystartować w konkursie \"Skomplikowane i proste\" i pisać o swoich badaniach redaktor naczelny \"Forum Akademickiego\" poradził: \"Po pierwsze ważny jest prosty, zrozumiały, barwny język, a po drugie - zwięzłość. Materiały, które do nas przychodzą, są często zbyt rozwlekłe\".

Zapytany o to, czy polscy badacze umieją opowiadać o swoich badaniach, Kieraciński odparł: \"Jest z tym coraz lepiej. Uważam, że obecny poziom jest już bardzo dobry\". Przyznał, że ponad dekadę temu było z tym znacznie gorzej.

\"Myślę, że popularyzacja jest ważną dziedziną i w jakimś sensie powinna być uczona w szkołach wyższych. Może niekoniecznie na studiach magisterskich, ale już doktoranckich – na pewno\" - stwierdził.

Forum Akademickie ukazuje się w wersji drukowanej w nakładzie 3 tys. egzemplarzy, a także w wersji elektronicznej. Po trzech miesiącach każdy numer miesięcznika udostępniany jest za darmo na stronie czasopisma.

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera