Najrozleglejszy przeszczep twarzy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Amerykańskim chirurgom udało się dokonać najrozleglejszego jak dotąd przeszczepu twarzy, obejmującego także całą owłosioną skórę głowy, uszy i powieki – informuje serwis BBC News.

Trwającą 26 godzin operację, która miała miejsce w sierpniu przeprowadziły w NYU Langone Medical Center dwie ekipy chirurgów, kierowane przez doktora Eduardo Rodrigueza. Jedna ekipa zajmowała się dawcą, druga - biorcą. Przed zabiegiem szanse jego powodzenia oceniano 50:50.

Dawcą był 26-letni David Rodebaugh, który zginął w wypadku jadąc na rowerze, biorcą - 41-letni Patrick Hardison. Hardison, strażak ochotnik i ojciec pięciorga dzieci, doznał poparzeń trzeciego stopnia twarzy i skóry głowy próbując ratować kobietę z płonącego domu. Na odpowiedniego dawcę – mającego nie tylko właściwą grupę krwi, ale także odpowiedni odcień skóry i włosów – czekał ponad rok.

Trzy miesiące po kosztującej milion dolarów operacji pan Hardison czuje się dobrze – może mrugać, ma rzęsy, brwi i włosy na głowie. Będzie jednak musiał przyjmować do końca życia leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepu, a za kilka miesięcy ma przejść operację usunięcia nadmiaru skóry wokół oczu i ust.

Biorca wyraził ogromną wdzięczność zarówno wobec dawcy, jak i zespołu chirurgów. „Dali mi więcej niż nową twarz – dali mi nowe życie” – powiedział.

Pierwszego w historii zabiegu częściowego przeszczepu twarzy dokonano w roku 2005 u Francuzki Isabelle Dinoire, którą okaleczył pies. Od tego czasu częściowe lub pełne przeszczepy wykonano u ponad 20 pacjentów z wielu krajów. Pierwszy przeszczep całej twarzy miał miejsce w roku 2010 u hiszpańskiego rolnika, znanego jako Oscar. W jego przypadku operacja dotyczyła nosa i ust, ale nie objęła uszu ani owłosionej skóry głowy.

Pierwszego na świecie przeszczepu dla ratowania życia pacjentowi (i pierwszego przeszczepu twarzy w Polsce) dokonał w roku 2013 zespół prof. Adama Maciejewskiego z gliwickiego Centrum Onkologii. Operację przeprowadzono u Grzegorza Galasińskiego, któremu większą część twarzy amputowała maszyna do cięcia kostki brukowej. Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Naczyniowej uznało ten przeszczep za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny roku 2013.(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera