
Śmiertelność kobiet w ciąży zmniejszyła się na świecie prawie o połowę w ostatnich 25 latach – wykazał najnowszy raport ONZ i Banku Światowego opublikowany przez „Lancet”. Polska jednym z najbezpieczniejszych krajów dla kobiet oczekujących dziecka.
Dr Lale Say ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Genewie, że do końca 2015 r. z powodu powikłań ciąży liczonych do szóstego tygodnia po porodzie umrze 303 tys. kobiet. To o 44 proc. mniej niż w 1990 r., gdy na świecie zmarło z tego powodu 532 tys. matek – pisze Reuters.
W przeliczeniu na 100 tys. żywych urodzeń liczba zgonów kobiet ciężarnych spadła w ostatnich 25 latach z 385 do 216. Aż 99 proc. tych tragedii przypada na kraje rozwijające się, w tym szczególnie afrykańskie. Spośród trzech zgonów kobiet w ciąży dwa przypadają na Afrykę Subsaharyjską.
Do najbezpieczniejszych krajów należą Finlandia, Grecja, Islandia oraz Polska, gdzie zdarzają się jedynie 3 zgony kobiet na 100 tys. żywych urodzeń.
Autorzy raportu przyznają, że zamierzenia były bardziej ambitne. W 2000 r. w programie Millennium Development Goals zakładano, że śmiertelność kobiet w ciąży na świecie w 2015 r. zmniejszy się o 75 proc.
Dr Lale Say wyjaśnia, że tylko w 9 krajach udało się ten cel osiągnąć. Dokonano tego w państwach wschodniej Azji, gdzie w przeliczeniu na 100 tys. żywych urodzeń liczba zgonów kobiet ciężarnych spadła z 95 do 27. „W 39 krajach uzyskano jedynie znaczne obniżenie śmiertelności kobiet w ciąży” - powiedziała. Przykładowo w Afryce Subsaharyjskiej spadła ona o 45 proc.
Dość spore po tym względem różnice są również między krajami uprzemysłowionymi. W Stanach Zjednoczonych jest dwukrotnie większa śmiertelność kobiet w ciąży aniżeli w Kanadzie. Stany są jednym z 13 krajów, gdzie ona nie spadła, lecz nawet nieco wzrosła. Należy do nich również m.in. Korea Północna, Zimbabwe i Wenezuela.
W USA w 1990 r. na 100 tys. żywych urodzeń przypadało 12 zgonów kobiet ciężarnych, a w 2015 r. przewiduje się, że będzie ich 14. Taki poziom Kanada osiągnęła już przed 25 laty.
Największy postęp w ostatnich 25 latach osiągnęła Białoruś, gdzie liczba zgonów kobiet w przeliczeniu na 100 tys. żywych urodzeń spadła z 33 do zaledwie 4.
ONZ prognozuje, że do 2030 r. śmiertelność kobiet w ciąży powinna zmniejszyć się średnio do 70 na 100 tys. żywych urodzeń, przy czym w żadnym kraju wskaźnik ten nie przekroczy 140. Sposobem na to jest poprawa higieny, częstsze podawanie oksytocyny po porodzie dla zmniejszeniu ryzyka krwawień oraz wczesne wykrywanie powikłań ciążowych, takich jak związane z ciążą nadciśnienie. (PAP)
zbw/ mki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.