Nauka dla Społeczeństwa

28.11.2023
PL EN
04.11.2015 aktualizacja 04.11.2015

Matematyk dr Piotr Nowak otrzymał prestiżowy grant ERC

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dr Piotr Nowak otrzymał prestiżowy Starting Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). To pierwszy matematyczny grant ERC w Polsce; będzie realizowany w Instytucie Matematycznym (IM) PAN w Warszawie - poinformował we wtorek dyrektor Instytutu.

Dr Piotr Nowak pracuje w Instytucie Matematycznym PAN oraz na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Wartość grantu, który otrzymał, to 880 tys. euro.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) dofinansowuje przedsięwzięcia naukowe, które mogą prowadzić do przełomowych wniosków.

Projekt dr. Nowaka "Rigidity of groups and higher index theory" dotyczy tzw. teorii indeksu. Badania będą wymagać połączenia technik z wielu dziedzin matematyki: od geometrii, topologii, przez różne aspekty analizy matematycznej, do algebry. Badania mają pozwolić na nowe zrozumienie ważnych charakterystyk oraz struktury niektórych podstawowych obiektów algebraicznych oraz geometrycznych. O sukcesie i badaniach dr. Nowaka poinformował w przesłanym PAP komunikacie dyrektor IM PAN prof. Feliks Przytycki.

Dzięki pieniądzom z projektu będzie można zatrudnić 2 doktorantów i 4 badaczy na stażu podoktorskim i prowadzić intensywną działalność badawczą. Polscy uczestnicy projektu będą mogli dzięki grantowi uczestniczyć w międzynarodowych imprezach, a w Warszawie będzie można gościć wybitnych uczonych z zagranicy.

W tegorocznej edycji konkursu ERC Starting Grant, o granty dla młodych badaczy, złożono 2920 wniosków, z czego około 300 może liczyć na finansowanie - poinformowano w komunikacie IM PAN.

Dr Piotr Nowak stopień doktora uzyskał na Vanderbilt University w Stanach Zjednoczonych w 2008 roku. Przez następne 4 lata pracował na uczelni Texas A&M w College Station oraz w instytucie badawczym MSRI w Berkeley w Kalifornii. Od 2012 roku pracuje w Polsce w Instytucie Matematycznym PAN i na Uniwersytecie Warszawskim. "Jest to jedno z niewielu tzw. łączonych stanowisk badawczych"- poinformował prof. Przytycki.

Dr Nowak prowadzi szeroką współpracę międzynarodową. W zeszłym roku spędził semestr na uniwersytecie w Oksfordzie. Współpracuje z wybitnymi matematykami m.in. USA, Izraela i Wielkiej Brytanii.

Jest autorem ponad 20 artykułów w świetnych czasopismach naukowych. Wspólnie z promotorem doktoratu, Guoliangiem Yu, wydał w 2012 książkę, będącą wprowadzeniem do geometrii dużej skali. Na międzynarodowych konferencjach i seminariach wygłosił około 100 zaproszonych wykładów na temat swoich wyników.

W Stanach Zjednoczonych kierował dwoma grantami National Science Foundation, po powrocie do kraju realizował projekty Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a teraz Narodowego Centrum Nauki. Jest laureatem stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.

ERC to założona w 2007 r. ponadnarodowa organizacja zajmująca się stymulowaniem, wspieraniem i finansowaniem badań naukowych w Europie - zarówno badań podstawowych, jak i stosowanych.

ERC przyznaje środki na trzy główne rodzaje projektów trwających do 5 lat. Starting Grant (maksymalnie 1,5 mln euro) przeznaczony jest dla osób od 2 do 7 lat po doktoracie, Consolidator Grant (maksymalnie 2 mln euro) - skierowany jest do naukowców od 7 do 12 lat po doktoracie, a o Advanced Grants (maksymalnie 2,5 mln euro) walczyć mogą niezależni naukowcy o ugruntowanym dorobku, prowadzący własne badania. Dodatkowo naukowcy, którzy zdobyli już któryś z grantów ERC mogą ubiegać się o grant Proof of Concept (maks. 150 tys. euro) na rozwinięcie swojego pomysłu na potrzeby rynku.

W ciągu siedmiu lat działania unijnego 7. Programu Ramowego (2007-2013) naukowcy pracujący w Polsce dostali jedynie 14 spośród 4,5 tys. dużych grantów ERC i jeden grant Proof of Concept). Jeśli chodzi o nowy program ramowy, Horyzont 2020, to Polacy wywalczyli na razie dwa stypendia Starting Grant (w tym jedno dr Piotr Nowak) i jeden grant Proof of Concept.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023