Przemoc psychiczna jest równie groźna, co fizyczna

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Psychiczne znęcanie się nad dzieckiem prowadzi do podobnych konsekwencji jak maltretowanie fizyczne i zaniedbywanie bez względu na czynniki takie, jak płeć czy kolor skóry malucha – czytamy w czasopiśmie „JAMA Psychiatry”.

Szacuje się, że 1/3 dzieci na świecie doświadcza w swoim życiu przemocy na tle psychicznym. Wielu ludzi uważa, że przemoc psychiczna (drwiny, zastraszanie, czy upokarzanie) to broń mniejszego kalibru niż przemoc fizyczna. Jednak według naukowców z Uniwersytetu McGill (Kanada) przemoc psychiczna jest równie groźna, co przemoc fizyczna, gdyż wywołuje u dziecka podobny uszczerbek na zdrowiu.

„Chociaż ludzie myślą, że przemoc psychiczna jest mniej szkodliwa od innych typów przemocy, my wykazaliśmy, że się mylą, bo wszystkie rodzaje przemocy prowadzą do podobnych konsekwencji, włączając w to różnorodne dolegliwości, począwszy od zaburzeń lękowych i depresyjnych, a skończywszy na łamaniu zasad i niebezpiecznej agresji” – mówi jeden z badaczy David Vachon.

Badacze wykorzystali dane zebrane przez innych naukowców – Dantego Cicchetti z Uniwersytetu w Minnesocie i Freda Rogoscha z Uniwersytetu w Rochester (USA) – podczas 20 lat prowadzenia obozów dla młodzieży z biednych domów.

Analiza informacji na temat problemów emocjonalnych i behawioralnych ponad 2 tys. dzieci w wieku 5-13 lat, z których połowa była ofiarami złego traktowania, pozwoliła stwierdzić, że przemoc – nieważne czy na tle psychicznym, czy na tle fizycznym – niekorzystnie oddziałuje na funkcjonowanie dzieci i młodzieży bez względu na ich płeć i przynależność rasową.

„Wygląda na to, że efekty różnych rodzajów przemocy stosowanej wobec dziecka są podobne, wielowymiarowe i uniwersalne” – komentuje Vachon.

Autorzy badania planują teraz sprawdzić, jak różne rodzaje przemocy wpływają na zmiany osobowościowe. (PAP)

ooo/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera