Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
15.10.2015 aktualizacja 15.10.2015

Rejestracja na University Rover Challenge rozpoczęta

Źródło: Politechnika Białostocka Źródło: Politechnika Białostocka

Studenckie zespoły, które konstruują łaziki marsjańskie, już mogą zgłaszać się do udziału w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge. Ich dziesiąta edycja odbędzie się między 2 a 4 czerwca na pustyni w amerykańskim stanie Utah.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Do poprzedniej edycji konkursu zarejestrowała się rekordowa liczba 44 zespołów.

Zaktualizowany regulamin konkursu opublikowano właśnie na stronie zawodów: http://urc.marssociety.org/ Zgodnie z jego zapisami zespoły, które przejdą eliminacje, będą mogły wziąć udział w półfinale wydarzenia, który odbędzie się 2 czerwca. Połowa zespołów, które uzyskały najlepszy rezultat, zmierzy się finałach zwanych: Ares Finals. Pozostałe będą rywalizowały w tzw. Phobos Finals.

Zespoły zakwalifikowane do Ares Finals będą miały do wykonania cztery zadania. Sterowany zdalnie łazik będzie musiał np. pobrać próbki gruntu i przynajmniej jedną z nich zatrzymać do dalszych analiz, zebrać umieszczone na polu narzędzia, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu, pokonać trudno dostępne wzniesienia terenu. Uczestnicy muszą też zaprezentować, jak powstała przygotowana przez nich konstrukcja. Na uczestników Phobos Finals czekają tylko dwie konkurencje.

Zespoły z polskich uczelni w konkursie uczestniczą od 2009 roku. Pierwszy sukces osiągnęli w 2011 roku, wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.

W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. Wśród dziesięciu najlepszych zespołów aż pięć stanowiły zespoły z Polski.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024