
Wybitny kosmolog i filozof przyrody, ks. prof. Michał Heller, spotka się w piątek 9 października z publicznością na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tematem jego wykładu osnutego wokół nowej książki uczonego będzie "Bóg i Geometria".
Dzieło Hellera „Bóg i Geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem» otrzymało w czasie zakończonego właśnie warszawskiego Festiwalu Nauki nagrodę Złotej Róży za rok 2015. Jest ona przyznawana autorowi najlepszej książki popularnonaukowej napisanej w języku polskim.
W swojej pracy, wydanej przez Copernicus Center Press, Heller tropi geometryczne inspiracje w teologicznych rozważaniach - począwszy od starożytnych Greków, przez obficie czerpiących z nich Ojców Kościoła, aż po nowożytnych myślicieli, a także przygląda się ideom matematycznym (takim jak pojęcie relacji, nieskończoności czy prawdopodobieństwa), które rozwijały się pod wpływem teologii.
Organizatorzy piątkowego spotkania zapowiadają, że uczony poruszy te wątki w swoim wykładzie, rozważając skomplikowane związki teologii i matematyki na przestrzeni dziejów.
Ma też wyjaśnić szerzej, jak wierzący kosmolodzy pojmują ideę Stwórcy świata jako Wielkiego Matematyka. W nagrodzonej książce uczony zauważa, że zestawienie „Bóg» i „geometria» \"może być zaskakujące dla kogoś, kto nie liznął historii filozofii, ale każdy, kto cokolwiek słyszał o Platonie, wie, że +Bóg geometryzuje+\".
Wykład ks. prof. Michała Hellera odbędzie się w najbliższy piątek o 17:30 w Auditorium Maximum UJ w Krakowie. Po odczycie przewidziano czas na pytania słuchaczy i podpisywanie książek profesora.
Organizatorami wykładu są: wydawnictwo Copernicus Center Press oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie.
Ks. prof. Michał Heller jest wybitnym filozofem i teologiem, specjalizuje się m.in. w filozofii przyrody, fizyce i kosmologii. Jest autorem kilkudziesięciu książek. Wśród jego prac znajdują się: \"Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i codą\", \"Stworzenie i początek Wszechświata. Teologia - Filozofia - Kosmologia\", \"Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu\", \"Podglądanie Wszechświata\". Jako jedyny dotąd Polak Heller został uhonorowany w 2008 roku prestiżową Nagrodą Templetona, przyznawaną za przerzucanie mostów między religią a nauką. Nagrodę przeznaczył na utworzenie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie.
Heller należy do grona błyskotliwych i wytrwałych popularyzatorow nauki. Jego wykłady przyciągają tłumy słuchaczy. Publikuje regularnie na łamach popularnych periodyków, m.in. na łamach \"Tygodnika Powszechnego\", i jest współinicjatorem polskiego uniwersytetu online Copernicus College.
W uznaniu działalności na tym polu kosmolog został m.in. laureatem nagrody „Popularyzator Nauki\", przyznawanej przez serwis Nauka w Polsce PAP i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
PAP - Nauka w Polsce
szl/jjj/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.