Pary współpracujących ze sobą naukowców z Polski i USA można zgłaszać do drugiej edycji konkursu o Polsko–Amerykańską Nagrodę Naukową. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 grudnia 2015 r. Każdy z laureatów otrzyma 5 tys. dol.
Konkurs organizują: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej(FNP) i The American Association for the Advancement of Science (AAAS). Nagroda ma wzmacniać i podkreślać wartość współpracy pomiędzy naukowcami z Polski i Stanów Zjednoczonych. "Nagrodę może otrzymać para naukowców – jeden pracujący w Polsce, a drugi w USA – za wybitne osiągnięcie naukowe będące efektem wspólnych badań" - informuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.
Wyróżnienie przyznawane jest co dwa lata, a jego wysokość wynosi równowartość 5 tys. dolarów dla każdego z laureatów.
Nagroda może być przyznana we wszystkich obszarach nauki, z wyjątkiem sztuk pięknych. Laureaci są wyłaniani w drodze konkursu opartego na nominacjach. Kandydatów mogą zgłaszać m.in. wszyscy aktywni członkowie polskiego i amerykańskiego środowiska naukowego, posiadający co najmniej stopień doktora. W konkursie dopuszczane są również autonominacje. Wyboru laureatów dokonuje jury złożone z wybitnych przedstawicieli polskiego i amerykańskiego środowiska naukowego. Posiłkuje się ono opiniami ekspertów oceniających wnioski.
Pierwszy konkurs, do którego złożono aż 55 nominacji, rozstrzygnięto w lutym 2015 r. Laureatami zostali: prof. Mariusz Jaskólski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i dr Alexander Wlodawer z Narodowego Instytutu Raka w USA. Światowej sławy badacze, współpracujący ze sobą od prawie 30 lat, otrzymali nagrodę za badania strukturalne białek o znaczeniu medycznym, które przyczyniły się do opracowania nowych terapii leczenia chorób człowieka, takich jak AIDS czy białaczka u dzieci. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w kwietniu br. w siedzibie AAAS w Waszyngtonie.
"Pierwszy konkurs o Polsko-Amerykańską Nagrodę Naukową wzbudził bardzo duże zainteresowanie zarówno w polskim, jak i amerykańskim środowisku naukowym. Cieszy nas to, że środowisko pozytywnie zareagowało na naszą propozycję, składając aż 55 nominacji na bardzo wysokim poziomie, które zaowocowały wyborem znakomitych laureatów. Mamy nadzieję, że Nagroda na stałe wejdzie do katalogu prestiżowych wyróżnień naukowych" – mówi prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Wyniki drugiego konkursu zostaną ogłoszone w 2016 r. Zgodnie z zasadą rotacyjności, uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w Polsce.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej istnieje od 1991 r. i jest niezależną, samofinansującą się instytucją pozarządową typu non-profit, która realizuje misję wspierania nauki. Jest największym w Polsce pozabudżetowym źródłem finansowania nauki.
The American Association for the Advancement of Science (AAAS) powstało w 1848 roku. To największe towarzystwo naukowe na świecie, skupiające ponad 250 stowarzyszeń i akademii naukowych. Jest wydawcą m.in. czasopisma "Science", prowadzi też prestiżową stronę internetową EurekAlert!, z najnowszymi wiadomościami ze świata nauki.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.