Inauguracja roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Rektorat. Fot. PAP/Adam Ciereszko 30.04.2010
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Rektorat. Fot. PAP/Adam Ciereszko 30.04.2010

Ponad 15 tys. nowych studentów rozpoczęło w czwartek rok akademicki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). W tym roku władze uczelni poza rozwojem badań naukowych chcą także dostosować ofertę edukacyjną do zmian demograficznych.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza od lat znajduje się w czołówce najlepszych polskich uczelni wyższych. W ostatnim rankingu Perspektyw, UAM zajmuje trzecie miejsce, zaraz za Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Jagiellońskim. Ponadto, poznańska uczelnia zaliczana jest do trójki najlepszych polskich jednostek badawczych według Narodowego Centrum Nauki.

„Aby nadal przewodzić stawce najlepszych polskich uczelni, mamy obowiązek kontynuować wspieranie rozwoju naukowego pracowników, poszerzanie interdyscyplinarności i internacjonalizacji badań naukowych oraz ulepszanie infrastruktury badawczej” - podkreślił podczas inauguracji rektor UAM prof. Bronisław Marciniak.

„Niezmiernie istotny jest dla nas rozwój badań w dziedzinach humanistycznych i społecznych, bo to od nich zależy zrównoważony rozwój naszej cywilizacji” – dodał.

W ubiegłym roku akademickim uniwersytet zrealizował niemal 700 projektów badawczych, 31 projektów międzynarodowych oraz 6 w programie Horyzont 2020. Kadra naukowa uniwersytetu opublikowała ponadto ponad 7 tys. publikacji, w tym książek i artykułów naukowych.

Podczas inauguracji rektor odniósł się także do sierpniowego spotkania przedstawicieli środowisk naukowych z premier Ewą Kopacz. Jak podkreślił cieszą go zapewnienia zwiększenia środków finansowych na badania naukowe w 2016 roku, ale nie zwalnia to uczelni z nieustannego zabiegania o dofinansowanie badań, które są podstawą rozwoju polskiej nauki.

Zdaniem Marciniaka takie wsparcie powinny uzyskiwać przede wszystkim uczelniane centra naukowe, jak Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii i Międzyuczelniane Centrum Nanobiomedycznego, ponieważ takie multidyscyplinarne ośrodki naukowe „wpisują się doskonale w strategię innowacyjnego rozwoju gospodarczego naszego regionu, stanowiąc zasadniczy element w budowaniu w Polsce gospodarki opartej na wiedzy” – zaznaczył rektor.

Od tego roku uruchomionych zostało ponadto 8 nowych kierunków studiów. Trwają także prace nad powstaniem nowej jednostki podstawowej - Międzynarodowego Wydziału Studiów Europejskich i Regionalnych. Będzie to wspólny projekt UAM i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Otwarcie nowej placówki, przekształconego Collegium Polonicum w Słubicach, planowane jest na rok akademicki 2016/2017.

Uniwersytet chce ponadto wyjść naprzeciw zmianom demograficznych. Jak podkreślił rektor, „dynamiczny rozwój gospodarki opartej na wiedzy, nowe potrzeby rynku pracy oraz sytuacja demograficzna związana z procesem starzenia się społeczeństwa w Europie wyznaczają nowe zadania w edukacji, w szczególności w obszarze uczenia się przez całe życie” - mówił.

„Nowa rola uniwersytetu to już nie tylko inicjatywy edukacyjne skierowane do młodzieży szkolnej czy seniorów. To prowadzenie permanentnego doskonalenia zawodowego ludzi czynnych zawodowo, przygotowania oferty, która dopełni lub przekształci dotychczasowe dokonania edukacyjne naszych absolwentów” – dodał Marciniak.

W związku z nowym wyzwaniem, jakie stoi w tym kontekście przed polskimi uczelniami wyższymi UAM prowadzi prace nad stworzeniem nowego projektu edukacyjnego, który miałby umożliwić osobom dorosłym nieustanne doskonalenie się i poszerzanie wiedzy poprzez uczestnictwo w tzw. krótkich, elastycznych cyklach kształcenia.

Obecnie na poznańskim uniwersytecie studiuje ponad 40 tys. osób. Na 15 wydziałach mają oni możliwość pobierania nauki na niemal 200 kierunkach i specjalnościach.

PAP - Nauka w Polsce

ajw/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera