Koliber chroni się pod skrzydłami jastrzębia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zakładając gniazdo na tym samym drzewie, co jastrząb, koliber z Arizony chroni jaja i pisklęta przed żarłocznymi sójkami - informuje New Scientist.

Zwinne sójki zagrażają gniazdom mniejszych ptaków, jednak same stanowią zdobycz jastrzębi. Kolibry mogą się bezpiecznie gnieździć na dolnych gałęziach drzewa, którego szczyt zajmuje gniazdo jastrzębia ze względu na sposób polowania tego drapieżnika. Podobnie jak sójki, jastrząb dopada ofiarę w locie poziomym lub nadlatując z wyższej pozycji. Dlatego sójki trzymają się z dala od stożkowatej strefy, której szczytem jest jastrzębie gniazdo na czubku drzewa.

Jak wskazuje kierujący badaniami w Stacji Biologicznej Yanayacu w Cosanga (Ekwador) Harold Greeney, jaja kolibrów są po prostu zbyt małe, by jastrząb tracił czas na ich szukanie.

W górach Chiricahua w południowo-wschodniej Arizonie Greeney i jego koledzy szukali gniazd jastrzębi i kolibrów oraz śledzili ruchy sójek.

Podczas trwających trzy lata obserwacji okazało się, że sójki nie próbowały plądrować gniazd kolibrów zlokalizowanych w stożkowatej strefie poniżej gniazd jastrzębi, mającej promień około 100 metrów. Szukały natomiast pożywienia powyżej jastrzębiego gniazda

Czasami gniazda jastrzębi są plądrowane przez koati (ostronosy rude, Nasua nasua), wspinające się na drzewa ssaki podobne do szopów. Gdy jastrzębie porzucają gniazda, sójki nabierają śmiałości i zjadają zarówno jaja, jak i pisklęta kolibrów na obszarach, których wcześniej unikały.

Jak zaznacza Greeney, duży drapieżnik zapewniający bezpieczeństwo znacznie mniejszemu gatunkowi to zjawisko bez precedensu w świecie ptaków. Naukowiec nie sądzi jednak, aby kolibry świadomie szukały ochrony. "One po prostu wracają do miejsc, w których wcześniej udawało się wychować potomstwo – pod gniazdem jastrzębia.”(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozbłyski magnetarów wytwarzają złoto

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na Azorach odnaleziono ruiny jednej z najstarszych świątyń archipelagu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera