Zabytki pradziejowej Macedonii w Poznaniu

Złota zawieszka pierścieniowata; z archiwum zdjęć Muzeum Archeologicznego w Salonikach.
Złota zawieszka pierścieniowata; z archiwum zdjęć Muzeum Archeologicznego w Salonikach.

Ponad ćwierć tysiąca zabytków z terenów historycznej Macedonii będzie można po raz pierwszy zobaczyć w Polsce od 9 października. Na wystawę „Grecja przed Aleksandrem Wielkim, czyli życie codzienne w prahistorycznej Macedonii” zaprasza Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.

Organizatorom ekspozycji przyświeca idea odczarowania wizerunku Grecji, kojarzonej tylko z jej okresem klasycznym i monumentalnymi konstrukcjami. Na wystawie pojawią się, jak przekonują: „arcyciekawe artefakty piszące małe historie pradziejowych mieszkańców półwyspu bałkańskiego”. Ozdoby, naczynia, narzędzia, a także kunsztownie wykonane figurki w kształcie ludzi i zwierząt, przybliżą losy osad i jaskiń ludności, żyjącej w tym samym regionie na długo przed Aleksandrem Wielkim.

Muzealnicy zapowiadają, że wystawa będzie naszpikowana interaktywnymi nowinkami. „Wspólnie z myśliwymi wybierzemy się na łowy i podejrzymy ich ekwipunek. Spróbujemy zrekonstruować ubiór ludzi w tamtym czasie i miejscu. Pomyślimy o tym, co człowiek wytwarzał, gdzie podróżował i w co wierzył” – zachęcają organizatorzy. Zwiedzający będą mogli zajrzeć też do pradziejowej kuchni i poszukać ówczesnej „lodówki”.

Wystawa dostosowana będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajdą się na niej kopie artefaktów, które każdy będzie mógł dotknąć, podnieść i obejrzeć z wielu stron. Napisy wykonane w alfabecie brajla zapewnią komfort zwiedzania osobom niewidomym i niedowidzącym. Oprócz tego do dyspozycji muzealnych gości będą tablety ze specjalnymi opisami w Polskim Języku Migowym.

Ekspozycji towarzyszyć będą specjalnie przygotowane atrakcje. Na muzealnym dziedzińcu pojawi się powiązana tematycznie ekspozycja posterowa. Planowany jest szereg imprez tematycznych dla dzieci i dorosłych - w listopadzie specjalna impreza edukacyjna, a po niej greckie Andrzejki.

Wystawa będzie bezpłatna dla wszystkich zwiedzających. Możliwość oglądania macedońskich artefaktów możliwa jest dzięki współpracy poznańskich archeologów z Muzeum w Salonikach, które udostępniło swoje zbiory. Po zakończeniu ekspozycji w Poznaniu (17 marca 2016 roku) wystawa trafi do Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach

    Świętokrzyskie/ Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    214 lat temu urodziła się Marianna Orańska – niderlandzka królewna związana z Dolnym Śląskiem

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera