Mumia faraona Tutanchamona pozostanie w Dolinie Królów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ministerstwo Kultury Egiptu poinformowało o podjęciu decyzji w sprawie ostatecznego miejsca umieszczenia mumii faraona Tutanchamona – informuje serwis internetowy Ahram Online.

Jak poinformował Mamdouh Eldamaty, minister starożytności Egiptu, po długiej debacie i rozważeniu technicznych i historycznych argumentów, podjęto ostateczną decyzję o nie przenoszeniu mumii faraona Tutanchamona do Muzeum Egipskiego w Kairze i pozostawieniu jej w oryginalnym grobowcu w Dolinie Królów.

Mumia zostanie jednak przeniesiona z obecnego miejsca ekspozycji w przedsionku grobowca do jego wnętrza i umieszczona w jednej z bocznych komór.

Faraon Tutanchamon był władcą Egiptu w czasach XVIII Dynastii (1550-1292 r. p.n.e.), panującym w latach 1333-1323 p.n.e. Po śmierci jego ciało umieszczono w grobowcu w Dolinie Królów w Tebach Zachodnich, znajdującym się na zachodnim brzegu Nilu koło Luksoru.

W 1922 roku angielski archeolog Howard Carter odkrył zapieczętowany i bardzo bogato wyposażony grobowiec Tutanchamona, który został oznaczony symbolem KV62, a wydarzenie to stało się światową sensacją naukową i medialną.

Według ministra Eldamaty’ego, umieszczenie mumii w oryginalnym sarkofagu nie jest już możliwe ze względu na zmiany mikroklimatu w jego wnętrzu, a waga ciężkiej pokrywy znacznie utrudniałaby okresowe przeglądy stanu szczątków władcy.

Poza tym zamknięcie mumii pod pokrywą sarkofagu uniemożliwiałoby oglądanie mumii słynnego faraona przez turystów.

Komora grobowa, w której spocznie mumia Tutanchamona, zostanie przygotowana do tego celu przy pomocy amerykańskiej instytucji Getty Foundation. (PAP)

jot/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera