NASA umożliwia każdemu wysłanie imienia lub nazwiska na Marsa

W ramach misji InSight na pokładzie lądownika marsjańskiego będzie zamontowany chip z imionami osób, które nadeślą zgłoszenia do NASA. Źródło: NASA
W ramach misji InSight na pokładzie lądownika marsjańskiego będzie zamontowany chip z imionami osób, które nadeślą zgłoszenia do NASA. Źródło: NASA

Entuzjaści kosmosu mogą wysłać na Marsa swoje imiona lub nazwiska. Umożliwi to NASA w chipie zamontowanym na pokładzie swojej kolejnej sondy lecącej do tej planety. Będzie to lądownik InSight, który ma zostać wystrzelony w przyszłym roku.

Na nadesłanie swoich imion lub nazwisk nie ma wiele czasu. NASA przyjmuje je tylko do 8 września br. poprzez stronę internetową http://go.usa.gov/3Aj3G. Do tej pory zgłosiło się ponad 160 tysięcy osób. Amerykańska agencja zachęca, aby w ten sposób wyrazić swoje zainteresowanie badaniami kosmosu i chociaż w wirtualnej formie wziąć udział w podróży na Marsa.

Nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa. Przykładowo w grudniu ubiegłego roku 1,38 miliona osób „poleciało” (a dokładniej poleciały ich imiona) w kosmos na pokładzie statku kosmicznego Orion, w trakcie jego pierwszego lotu. W przyszłości statki kosmiczne Orion będą używane w misjach w dalekie misje komiczne, np. do planetoid czy w locie na Marsa.

Sonda InSight zostanie wystrzelona z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii w marcu 2016 roku. Na Czerwonej Planecie ma wylądować 28 września 2016 roku. Celem misji będą badania wnętrza planety – lądownik będzie mieć ze sobą sejsmometr.

Jeśli ktoś nie zdąży zgłosić swojego imienia do lotu InSight, to będzie miał kolejną okazję w ramach misji Exploration Mission-1, która będzie testem rakiety oraz kapsuły Orion w ramach przygotowań do załogowej misji na Marsa.

Osoby, które wysłały swoje imię wraz ze statkiem Orion, przy wysyłaniu imienia sondą InSight mogą zalogować się na konto „Frequent Fflyer” w NASA i w ten sposób dopisać misję InSight do swojej kolekcji lotów kosmicznych. (PAP)

cza/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wykryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi

  • Fot. Adobe Stock

    Amazonia może przetrwać susze, ale za wysoką cenę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera