Żel łagodzi stany zapalne jelit

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Żel, który przywiera do zapalnie zmienionej tkanki i stopniowo uwalnia lek może pomóc w leczeniu chorób jelit – informuje pismo Science Translational Medicine.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (po łacinie colitis ulcerosa) to przewlekły stan zapalny jelita grubego, w przebiegu którego układ odpornościowy atakuje własne tkanki. Liczba wypróżnień stopniowo zwiększa się do nawet 20 na dobę, w biegunkowym stolcu pojawia się krew. Pacjent cierpi z powodu bólów brzucha, traci apetyt i chudnie. Do zachorowania dochodzi najczęściej między 15. a 35. rokiem życia.

Leki podawane doustnie często ulegają rozłożeniu zanim trafią do jelita. Dlatego chorym na wrzodziejące zapalenie jelita grubego często podaje się je w formie codziennej lewatywy, co jednak nie jest wygodne.

Teraz zespół doktora Jeffa Karpa z Brigham and Women\'s Hospital w Bostonie opracował podawany doodbytniczo hydrożel, który selektywnie przywiera do owrzodzeń w jelicie i powoli uwalnia kortykosteroid o właściwościach przeciwzapalnych. Głównym składnikiem żelu jest palmitynian askorbylu - estrowa pochodna kwasu askorbinowego, czyli witaminy C. Palmitynian askorbylu jest powszechnie stosowany w jako przeciwutleniacz. Działanie żelu potwierdziły próby laboratoryjne na tkankach pacjentów oraz na myszach.

Dzięki żelowi lek utrzymuje się na zmienionym zapalnie obszarze do momentu rozłożenia palmitynianu askorbylu przez enzymy. W przypadku myszy można było stosować go co drugi dzień.

W porównaniu z dotychczasowymi metodami leczenia, poziom kortykosteroidów we krwi był wyraźnie niższy, co zmniejszało ryzyko powikłań. Autorzy badań chcą połączyć z żelem także inny lek stosowany w leczeniu colitis ulcerosa. Jeśli to się uda, badania kliniczne z udziałem ludzi powinny się rozpocząć w ciągu kilku lat.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NASA: sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii

  • Fot. Adobe Stock

    Obecne starsze pokolenie jest znacznie zdrowsze od poprzednich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera