Nauka dla Społeczeństwa

24.03.2023
PL EN
27.07.2015 aktualizacja 27.07.2015

Tkanka tłuszczowa wysyła sygnały do mózgu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Sygnały wysyłane przez tkankę tłuszczową do mózgu wpływają na sposób, w jaki reaguje on na stres i reguluje metabolizm – informuje pismo Psychoneuroendocrinology.

Wpływ mózgu na resztę ciała został dość dobrze poznany, jednak prowadzący badania na myszach amerykański zespół po raz pierwszy zaobserwował wpływ tkanki tłuszczowej na działanie mózgu.

Okazało się, że receptor dla glikokortykoidów w tkance tłuszczowej może wpływać na sposób, w jaki mózg kontroluje stres i metabolizm. Początkowo sygnały te mogą być zbawienne, pozwalając regulować równowagę energetyczną i korzystnie reagować na stres.

Stres sprawia, że chcemy jeść więcej, co może prowadzić do otyłości zakłócającej komunikację z mózgiem. Choć natura komunikacji tkanka tłuszczowa – mózg nie jest jeszcze znana, zdaniem badaczy samo to, że zdajemy sobie z jej istnienia oraz badania nad tym zagadnieniem mogą pomóc w przerwaniu błędnego koła. Z czasem mogą się pojawić nie tylko lepsze sposoby odchudzania, ale i leki oraz inne sposoby leczenia ułatwiające radzenie sobie ze stresem. (PAP)

pmw/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023