
Borsuki, które w młodości muszą ciągle rywalizować z innymi samcami o dostęp do samicy, starzeją się dużo szybciej niż zwierzęta prowadzące mniej burzliwą egzystencję – czytamy na łamach „Proceedings of the Royal Society B”.
Po 35 latach obserwacji populacji borsuków występującej na terenie angielskiego hrabstwa Gloucestershire badacze z Uniwersytetu Exeter (W. Brytania) doszli do wniosku, że zwierzęta płci męskiej zamieszkujące okolice o dużym zagęszczeniu samców starzeją się znacznie szybciej niż osobniki, które nie muszą poświęcać młodości na ustawiczną walkę o możliwość przekazania swoich genów.
„Wyniki badania pokazują, że samce borsuków, które nie muszą stale toczyć bitwy o dostęp do potencjalnej partnerki, starzeją się wolniej, bo mogą poświęcić ten czas na pielęgnację swojego zdrowia i dobrostanu. Z kolei borsuki, które w młodości dużo wojują, płacą za to wysoką cenę w postaci szybkiej utraty sił witalnych” – mówi współautor badania Christopher Beirne.
Owa intensywna rywalizacja wydaje się nie dotyczyć samic, które bez względu na poziom zagęszczenia innych przedstawicielek swojego gatunku starzeją się zazwyczaj w tym samym tempie.
Naukowcy oceniali postęp procesu starzenia się zwierząt na podstawie pomiaru utraty masy ciała na późniejszym etapie życia. Borsuki, które na wolności żyją przeciętnie 13 lat, wraz z upływem czasu stają się coraz bardziej wątłe i słabowite, co wpływa na ich zdolność do reprodukcji i przetrwania. Osobniki, u których utrata masy ciała postępuje szybciej, mają mniejszą szansę na sprostanie wyzwaniom dnia codziennego.
Rezultaty niniejszego badania mogą tłumaczyć, dlaczego wśród wielu gatunków zwierząt, w tym człowieka, osobniki płci męskiej starzeją się szybciej niż osobniki płci żeńskiej. Według naukowców wszystkiemu winna jest samcza rywalizacja. (PAP)
ooo/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.