Po dwóch tygodniach unieruchomienia siła mięśni drastycznie spada

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Już po dwóch tygodniach braku aktywności fizycznej siła mięśni u sprawnych osób słabnie tak, jak w ciągu kilkudziesięciu lat naturalnego procesu starzenia się - wykazało badanie, którego wyniki publikuje pismo „Journal of Rehabilitation Medicine”.

Ponadto, aby ją odzyskać trzeba poświęcić kilkakrotnie więcej czasu.

„Nasze doświadczenia wykazały, że brak aktywności osłabia siłę mięśni zarówno u młodszych, jak i u starszych mężczyzn. Z powodu unieruchomienia jednej nogi na dwa tygodnie młodzi tracili nawet jedną trzecią siły mięśni, podczas gdy starsi mężczyźni – w przybliżeniu jedną czwartą" – komentuje współautor pracy Andreas Vigelsoe z Centrum Zdrowego Starzenia i Wydziału Nauk Biomedycznych Uniwersytetu Kopenhaskiego. Według niego utrata siły mięśni w nodze u młodych panów była taka, jakby postarzeli się o 40-50 lat.

W badaniach udział wzięło 17 młodych mężczyzn (średnia wieku 23 lata) oraz 15 starszych (średnia wieku 68 lat). Wszystkim na dwa tygodnie unieruchomiono nogę i sprawdzano, jak wpłynęło to na masę i siłę mięśni. Następnie, panowie przez sześć tygodni ćwiczyli na rowerku stacjonarnym – 3-4 razy w tygodniu. Przed badaniem, po dwóch tygodniach unieruchomienia oraz po trzech i sześciu tygodniach treningu naukowcy zmierzyli u wszystkich masę mięśni nogi oraz ich siłę.

Okazało się, że krótkie unieruchomienie wystarczyło, by masa mięśni nogi zmniejszyła się średnio o 0,6 kg u młodych mężczyzn i średnio o 0,25 kg u seniorów. Wszystkim pogorszyła się też wydolność fizyczna. Natomiast siła mięśni nogi zmalała o 30 proc. w przypadku młodych mężczyzn i o 25 proc. u starszych panów.

Ponadto, im większą masę mięśni miała dana osoba, tym więcej jej traciła. „To oznacza, że jeśli jesteś sprawny fizycznie i doznasz urazu, to prawdopodobnie w okresie braku aktywności stracisz więcej masy mięśniowej niż osoba mniej sprawna straciłaby w tym samym czasie” – tłumaczy współautor badania Martin Gram.

Badacze zaobserwowali również, że choć sześciotygodniowy trening pomógł mężczyznom odzyskać sprawność fizyczną i masę mięśni w nodze, to siła mięśniowa nie wróciła do tej sprzed badania.

„Niestety trening na rowerku nie był wystarczający do odzyskania wcześniejszej siły mięśni nogi” – podkreśla dr Vigelsoe. Jego zdaniem, aby to uzyskać panowie musieliby brać udział również w treningu siłowym. (PAP)

jjj/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera